Dikkat: Mevsim geçişleri hasta ediyor. Havalara Aldanmayın

12.9.2016  20:44 Sağlık
Dikkat: Mevsim geçişleri hasta ediyor. Havalara Aldanmayın


Mevsim geçişlerinde, ısı farkları olduğu için ilkbahar ve sonbaharda hasta olma riski artıyor.

Mevsimsel alerji genellikle üst solunum yollarında başlayıp zamanla alt solunum yollarını da tutar ve astım ataklarına sebep olur. Ayrıca mevsimsel alerjinin yüzde 30 astıma dönüşmesi alerjide erken tanının önemini gösterir. Alerjiyi tetikleyen birçok etken var. Bunların arasında en yaygınları; ağaç polenleri, ev tozu akarları, evcil hayvanların tüyü, hamam böcekleri. Alerjiye karşı alınacak en temel önlem, alerjen maruziyetinden uzaklaşmak.


Isı farklarının yaşandığı mevsim geçişlerinde hasta olma riski artıyor.  Bunun en büyük nedeni alerjenler. Çünkü alerjenler solunum yoluyla, ağızdan yutularak (besinler ve ilaçlar şeklinde), deri veya mukozadan temas ya da enjeksiyon yoluyla hızlıca vücuda giriyor.

EV TOZUNDAN KORUNUN
Alerjik bünyelilerin ve astım hastalarının özellikle bu dönemde ilaçlarını düzenli kullanmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Ece “İyiyim’ diyerek ilaç kullanımını asla kesmemeliler’’ uyarısını yapıyor. Ece, özellikle ev tozu akarından korunmak için şu önerilerde bulunuyor:

Tozlu eşyalar: Yatak odasından tüm toz toplayıcı eşyalar uzaklaştırılmalıdır. Halılar kalkmalı, kitap, dekoratif tozlu eşyalar, peluş aksesuarlar toplanmalıdır.

60 derece şart: Tüm yatak çarşaf, nevresim ve yastık kılıfları haftada bir en az 60 derece ısıda yıkanmalıdır.

Perdeleri değiştirin: Ağır perdeler hafif ve yıkanabilir olanlarla değiştirilmelidir.

Hayvanlar temiz olmalı: Eğer evde yaşayan evcil hayvan varsa yatak odalarına girmesine asla izin verilmemelidir.

Nem yasak: Evin ortamı kesinlikle nemli olmamalıdır!

Astım en çok çocukları etkiliyor
Astım en çok çocukları etkiliyorDünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülen astım hastalığı en fazla çocukları...
Filtre temizliği: Ev ve araba klima filtrelerinin düzenli temizlenmesi sağlanmalıdır.

O saatlerde dışarı çıkmayın: Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde sabah saatlerinde, açık alanlara çıkmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Alerji, astım ve migren için  ‘çivi çiviyi söker’ tedavisi
Alerji, astım ve migren için ‘çivi çiviyi söker’ tedavisiHomeopati, hastalığı kendi benzeriyle tedavi etme yöntemi. Reflüden ülsere, migrenden alerjiye pek çok hastalığın tedavisinde...
Çimenlerden uzak durun: Çimen polenine alerjisi olanlar, bahçe çimlerini biçmemeli veya biçilirken ortamda bulunmamalıdır.

Açık havada kurutmayın: Polenler ile kaplanma riskine karşı giysiler ve çamaşırlar polen mevsiminde açık havada kurutulmamalıdır.

Çocuklarda sık görülen grip
astım habercisi olabilir
Çocuklarda sık görülen grip astım habercisi olabilirÇocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, sık sık grip olan ve öksüren, öksürüğü iki haftadan uzun süren, koşunca nefesi...
Polen yakalayıcılar: Otomobil alınacağı veya değiştirileceği zaman, polen yakalayıcı hava filtreleri olan modeller tercih edilmelidir. Otomobillerdeki polen filtresinin bakımı ise düzenli olarak yaptırılmalıdır

Duş alınmalı: Akşamları eve gelince kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır.

YORUMLAR

Bağlantılar: Sağlık Dünya

Çok Okunan Haberler

Yandex.Metrica 7701