Enerjinizi, Zamanı ve En Yüksek Performansı Elde Etmeye Dikkatinizi Daha İyi Yönetinmeye Ne Dersiniz?

25.9.2017  09:32 Eğitim
Enerjinizi, Zamanı ve En Yüksek Performansı Elde Etmeye Dikkatinizi Daha İyi Yönetinmeye Ne Dersiniz?


Enerji, zaman ve dikkatinizi en iyi şekilde nasıl yöneteceğinizi biliyorsanız, etkin ve üretken bir iş yapabilirsiniz.


Enerji, zaman ve dikkatinizi en iyi şekilde nasıl yöneteceğinizi biliyorsanız, etkin ve üretken bir iş yapabilirsiniz.

Günlük olarak üretken olmak ve çalışmalarınızda başarılı olmak istiyorsanız, üçü de kesinlikle çok önemlidir.

"Tam Katılımın Gücü" adlı kitabın yazarı Tony Schwartz, enerjimizi zirve performansı için yönetmemizi önerir.
Schwartz hayatımıza sprint ve kurtarma (iyileştirme anahtarı!) Olarak bakmamızı öneriyor. Schwartz, "Bir gündeki saat sayısı sabit, ancak enerjinin miktarı ve kalitesi değil" diyor.

Zamanınızı yönetmekte iyi olursanız, ancak enerjinizi doğru şeylerde etkin biçimde kullanamazsanız, hala harika işlerden mahrum kalacaksınız.
Bazı insanlar zamanlarını yönetmekte ve çok fazla enerjiye sahip olmakla görevlidir, ancak sürekli olarak dikkatlerini dağılmış durumdadırlar, böylece ertelerler ve çok fazla şey yapmazlar.
Diğerleri doğru zamanda doğru şeylere lazer gibi odaklanırlar, ancak enerjilerini yönetemezler. Yanlış zamanda doğru şeyleri yapıyorlar.
Üretken insanlar bu üçünün hepsini nasıl verimli bir şekilde yönetebileceklerini biliyorlar.


Enerjinizi optimum ilerleme için yönetin

Yeniden şarj etmek ya da yenilemek için zaman ayırmadan işinize daha fazla enerji fırlattığınızda, yakıt biter ve yanarsınız.
Gün boyunca gerçek bir restorasyon ve gençleşme olmadan, üretkenliğiniz sıkıntı çeker.
Gününüz ilerledikçe enerji, motivasyon ve çalışma isteğiniz "düşer", buna göre plan yapmak ve en erken ve üst düzey çalışmalarınızı günün erken saatlerinde yapmak önemlidir.
Yaptığınız işi yönetilebilir görevlere böler ve kendinizi belirli zamanlarda belirli bir amaca yönelik olarak zorlar. Ve amaçları doğrultusunda mola verir.
Çok sıkı çalışırken ve bir işe çok fazla enerji harcarsanız, gerçek ilerleme olmadan tükenebilirdiniz.
Gerçek üretkenlik, masanızdan daha fazla saat çalıştırmak yerine daha iyi enerji yönetimi ile belirlenir.
Enerji fonksiyonlarımızı, psikofizyolog Peretz Lavie'nin "ultra radyan ritimler" olarak adlandırdığı ya da gün boyunca gerçekleşen doğal döngülere göre değişir.

Ulradin ritmine karşı çalışmak yerine çalışanlar iyi performans gösterir.
Düşük enerji dönemlerinde çalışmaya devam etmek için kendinizi zorlarsanız, sersemlik ve düşük performans riskini risk altına alırsınız.
Örneğin, her gün saat 15: 00'de bir çökme yaşarsanız, güç kazanmaya çalışmak size yalnızca iyilikten daha çok zarar verir. Verimli çalışmazsınız, sonuçlarınız zayıf olur.
Bunun yerine, bir çökme döneminde, hızlı bir yürüyüşe başlamayı, ofiste biriyle konuşma başlatmayı veya elinizden geldiğince 10-20 dakika güç kestirmenizi deneyin.

Vücudumuzun doğal ritimlerini kabul ettiğimiz ve sürdürdüğümüz verimli bir şekilde çalışmak için onlarla birlikte çalışma ve rahatlama dönemlerimizi ayarlamamız kritik önem taşıyor.


Zamanlama herşeydir

Zaman sınırlı bir kaynaktır ve sürekli boş çalışır. Kullanmayı bırakamazsınız ve daha fazlasını bulamazsınız, ancak kesinlikle her şeyi yapmanız gerekir.
Benjamin Franklin, günün her dakikasını açıklayabildi - zamanını nasıl verimli bir şekilde yönetileceğini biliyordu.
"Yeterli vaktin olmadığını söyleme. H. Jackson Brown Jr, Helen Keller, Pasteur, Michaelangelo, Rahibe Teresa, Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson ve Albert Einstein'a verildiğinde saat başına aynı saat sayısına sahip oluyorsunuz "diyor.
Muhtemelen yaptığınız şeyde etkilidir, ancak mutlaka etkili değildir.
İki aynı değildir.

Zeki veya akıllıca çalışan ve iyi organize edilmiş ancak tüm zamanlarını önemsiz görevlerde geçiren biri etkin ancak etkili olmayabilir.
Etkili olabilmeniz için, önemli görevleri acil durum bölümlerinden ayırmanız ve en aktif olduğunuzda önemli etkinlikleri gerçekleştirmeye odaklanmanız gerekir.
Her gün zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için görevlerinize öncelik verebilmelisiniz.

Zamanınızı yönetmek, mümkün olduğunca gününüze birçok görev sıkmakla ilgili değildir. Bu, işinizi daha kolay ve daha hızlı yapmak ve ne zaman mola vermek ve yenilemek gerektiğini bilmekle ilgilidir.
Acil görevler mutlaka önemli değildir!
Aciliyet verimliliği batırır. Acil fakat önemsiz görevler büyük dikkat dağıtıcı şeylerdir.

Bazen önemli görevler sizi karşısındakine dik dik bakar, ancak onları ihmal edip acil ama önemsiz şeylere cevap verirsiniz.
Bunu tersine çevirmeniz gerekiyor. Zamanınızı hazırlamanın tek yolu budur.
Stephen D. Covey, "Yüksek Etkili Kişilerin Alışkanlıkları" nda, Dwight D. Eisenhower tarafından ilk kez tanıtılan zamanı yöneten bir sistemi tartıştı.
Bu sistem, faaliyetleri iki faktöre dayanan dört kadrana ayırır: aciliyet ve önem.
Acil ve önemli görevleri ayırt etme yeteneğiniz başarılarınızla alakalı.
Önemli görevler, uzun vadeli görev, değerler ve hedeflerinize katkıda bulunan şeylerdir. Bu farklılıkların ayrılması bir kez yapmak için yeterince basittir, ancak bunu sürekli yapmak zor olabilir.
 
Hayatınızda zaman harcadığınız alanları tanımlayın ve bunları azaltmaya çalışın. Bunu yapmanın iyi bir yolu, yaptığınız herşeyi titiz bir ayrıntıyla günlüğe kaydetmek ve daha sonra zamanınızı nasıl kullandığınızı (veya kötüye kullandığınızı) görmek için kaydınızı incelemektir.

Çalışmanız için bir sistem oluşturun. Çalışmalarınızı daha iyi yapmanıza yardımcı olacak rutinler oluşturun. Günlük bir yapı, nasıl çalıştığınıza emir verir.
Ve işe yarayan bir rutini yarattığınızda, kararlı olun, kararlı olun ve bu konuda profesyonel olun. 


Harfi harfine yerine getirmek.

Deep Work'in yazarı Cal Newport, dikkati dağıtmadan odaklanabilmenize "derin iş" alışkanlığı kazandırmayı önerir. Newport, sürekli kesintilerle mücadele etmek ve daha az zamanda daha fazla iş yapmak için 'derin çizelgeleme' önermektedir.
Dikkat bir kas gibi çok iş görür: kötü kullanırsan zarar görür; Iyi çalışırsan  ve gelişir.

Dikkat, sadece bir görevi yerine getirmeye odaklanmaktan başka bir şey değildir. Dikkatimizi yaşamın büyük resmini şekillendirmek ve çerçevelemek için kullanıyoruz.

Odak gerçekten güçlüdür. Dikkatli bir dikkat, bir göreve zaman içinde tutarlı sonuçlar verir.
Dikkat dağıtmadan görev tekli olma özelliği başarının kritik bir bileşenidir. Dedi ki, "Başarılı adam odaklanmış ortalama bir insandır."
Psikolog Daniel Goleman, Odak: Mükemmellikten Gizli Sürücü adlı kitabında, tüm çeşitleri dikkat çeken bilim dalında araştırıyor.
"Zihin dolaşımı için panzehir, meta-farkındalık, dikkatin kendisine dikkat çekme, zira ne yapmanız gerektiğini fark etmediğinizi fark etme ve odaklarınızı düzeltme yeteneğidir. Dikkat, bu önemli dikkati kas kuvvetlendirir "diyor Goleman.

Gününüzü planlamak için oturduğunuz her seferinde o güne dikkat etmeniz gereken şeyleri esasen karar veriyorsunuz.
Temel değerlerinizi bilmek ve hedefleriniz için bir plana sahip olmak, gereksiz ve dikkat dağıtıcı unsuru ortadan kaldırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey olan dikkatinizi yönlendiren odaklanma mercekleri oluşturur.
Dikkat dağıtmak her zaman hayatın bir parçası olmuştur. Seneca bir keresinde, "Yeni dağılmanın ortaya çıkmayacağı hiçbir zaman yoktur" diye gözlemledi.
Gün boyunca binlerce dikkat dağıtıyoruz. Deneysel Psikoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, telefonunuzu titremediğini duymak veya duymakla dikkatini dağıtmanıza izin vermediğini ortaya çıkardı.
Telefonunuzu görüş mesafesinin dışına çıkarmaya (ve dokunun) 10 dakika kesintisiz üretkenlik deneyin.
Modern teknoloji aciliyet bağımlılığımızı kullanmak üzere gelişti: e-posta, Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram ve daha fazlası sizi rahatsız etmek için mücadele edecek.
Sokrates, "yoğun bir hayatın kısırlığına dikkat et" dedi.
Avantajınıza 80/20 kuralını kullanın. Kural, nedenlerin% 20'sinin etkilerin% 80'ini verdiğini söylüyor. Bu nedenle, dikkatinizi, en çok getiriyi sağlayan en üst% 20 şeyler üzerine harcayın.
Zamanınızı nasıl harcadığınıza dikkat edin. Gün boyunca harcadığınız zamanı (ve enerjinizi ve dikkatinizi) sürekli olarak kontrol edin ve düşünün.


YORUMLAR

Bağlantılar:

Çok Okunan Haberler

Yandex.Metrica 10271