SON DAKİKA

Egitim

1 Haziran LGS öncesi son taktikler

1 Haziran LGS öncesi son taktikler

30 Mayıs 2019 15:31
1 Haziran LGS öncesi son taktikler

Milyonlarca ögrencinin daha iyi bir lise egitimi almak için ter dökecegi LGS öncesinde Nesibe Aydin Okullari uzmanlari, ögrenci ve velilerin cevabini en çok merak ettigi sorular hakkinda tavsiyelerde bulundu. Nesibe Aydin Okullari uzmanlari, LGS öncesinde ögrenci ve ailelerin en çok merak ettigi sorulari yanitladi.

 Bu sorular ve cevaplari söyle: Sinavdan bir gün önce ders çalismak dogru mudur? Ögrencilerin pek çogu o gün okullarina gitmek yerine evde dinlemeyi tercih edeceklerdir. Ancak o günü evde tamamen bos geçirmeleri, hatta ekran karsisinda gözlerini ve beyinlerini zorlamalari yorgunluk yasamalarina neden olacaktir. Sinav öncesi gün özellikle kendilerine çok güvendikleri ders ve konulardan ara ara soru çözerek konsantrasyon saglamak ve pratik yapmak faydali olacaktir. Sevdikleri müzikleri dinlemeleri ve açik havada kisa yürüyüsler yapmalari, dinlenmelerini ve motive olmalarini saglayacaktir. Hatirlatmak isteriz ki, çok enerji kaybedecekleri bedensel faaliyetlerden uzak durmak, sakatlanmalara karsi alacaklari bir önlem olacaktir. Sinavdan bir gece önce saglikli bir uyku uyumak için neler yapmak gerekir? Ögrenciler, sinav öncesi günü sakin ve dingin geçirebildiyse büyük ihtimal gece uykuya da rahat dalacaktir. Öncelikle aileler gündemlerini degistirip, sinavdan baska konulara yogunlasmalilar. 

Önemli hatirlatmalar disinda sinava dair konusmalardan uzak durmak gerekir. Aksam yemeginden sonra ilik bir dus almasini saglayip, gerçekten uykusu gelince ögrenciyi yataga yönlendirmeliyiz. Uyku gelmeden yataga geçmek, ögrencide kaygi doguracak düsünceler olusmasina neden olarak uyku kaçirabilir. Uyumadan önce okuma aliskanligi olanlar (en fazla yarim saat), bu aliskanliklarini bozmamaya o aksam da özen göstermelidir. Sinav sabahi nasil bir kahvalti etmeli ve nasil giyinilmeli? Günlük rutinde kahvalti etme aliskanligi varsa sinav sabahi da ayni aliskanligina devam etmeli. Ancak bu aliskanligi edinmemis ögrenciye kahvalti konusunda zorlayici olmak dogru degildir. Kahvaltida tüketilecek besin çesitleri konusunda da kriter, yine aliskanliklara göre olmalidir. Çok agir ve yagli olmayan her tür besinle yapilacak kahvalti, dikkati toplamak için de fayda saglayacaktir. Içecek olarak süt, taze sikilmis meyve suyu veya çay içebilirler. 

Gazli, asitli içeceklerden uzak durulmalidir. Kahvalti yapmakta zorlanan ögrenciler, evde hazirladiginiz bir sandviç ve içecegi, yolda giderken veya sinav yerine geldiklerinde yiyebilirler. Sinavda tüm dikkatin dogru bir sekilde sorulara yönelmesi için rahat kiyafetler tercih edilmesi de önemlidir. Özellikle sinav salonunun gerekenden sicak ya da soguk olmasi durumlarina karsi iki kat giyilmesi (tisört-gömlek vb.), kolaylikla çikarabilecek formatta olmasi (dügmeli ya da fermuarli), beli sikmayan rahat bir alt esofman ya da pantolon tercih edilmesi ve ayaklari sikmayan çorap ve ayakkabi giyilmesi ögrencinin konsantrasyonu için çok önemlidir. Sinav baslangicinda ve esnasinda heyecan nasil kontrol edilebilir? Nesibe Aydin Okullari uzmanlari, dengeli hissedilen heyecan duygusunun normal oldugunu ve basari için motive edici oldugunu ifade ettiler. Bu bilginin kabullenilmesi, hem ögrencinin hem de ailenin sinav sabahi duygularini kontrol etmesini kolaylastiracaktir. Heyecan konusunda ailelere önemli bir görev düsmektedir. Anormal bir sabaha uyanilmis gibi asiri iyi haller ya da gergin tepkiler, zorlamalar ya da merakli sorulan sorular, ögrencinin heyecan seviyesini arttiracaktir. 

Bu nedenle, ailelerin destekleyici tutumlar sergilemeleri ve sonuçla ilgili beklentilerini sürekli ifade etmekten kaçinmalari gerekmektedir. Öte yandan sinav baslangicinda artan heyecanin, ilk soruyla karsilastiktan sonra azaldigi bilimsel olarak da kanitlanmistir. O ana kadar ögrencinin çevresini gözlemlemesi ve derin nefes alarak sinav bitiminde duyacagi rahatlamayi hayal etmesi, heyecani bastirmak için en iyi yöntemdir. Heyecanin doruga çiktigi bu dönemde, en önemli unsurun motivasyon oldugunu belirten Nesibe Aydin Okullari uzmanlari, yil boyunca gereken çalismalari yapmis ve inancini koruyarak sinava giren adaylarin hedeflerine mutlaka ulasacaklarinin altini çizdiler.

Kaynak: IHA

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım