SON DAKİKA

Egitim

Bakan Selçuk: Ögretmenler Günü bir gün degil bir hafta kutlansin

Milli Egitim Bakani Ziya Selçuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü'nün sadece bir gün degil 24 Kasim'i içine alan hafta boyunca, 81 il ve yurtdisi temsilciliklerde kutlanmasi için genelge gönderdi. Bu kapsamda, Ögretmenler Günü, ögretmenlerin katildigi kültür, sanat ve spor faaliyetleriyle kutlanacak.

31 Mayıs 2019 09:39
Bakan Selçuk: Ögretmenler Günü bir gün degil bir hafta kutlansin

Milli Egitim Bakani Ziya Selçuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü'nün sadece bir gün degil, 24 Kasim'i içine alan hafta boyunca, 81 ilde ve yurtdisi temsilciliklerde kutlanmasi için genelge gönderdi. Bakan Selçuk tarafindan imzalanarak illere gönderilen genelgeye göre, Milli Egitim Bakanligi (MEB) koordinesinde yapilacak Ögretmenler Günü kutlama ve etkinlikleri, 2023 Egitim Vizyonu'nun ana aktörü ögretmenlerin ve ögretmenlik mesleginin toplumdaki algisinin yükseltilmesine katki saglayacak, moral ve motivasyonlarini artiracak, birlik ve beraberligini pekistirecek programlarla yurt içinde ve dis temsilciliklerde kutlanacak.

Etkinlikler kapsaminda, Ögretmenler Günü'nün yer aldigi haftayi kapsayacak programlar düzenlenecek. Kutlama programlarinin, ögretmenlerin ‘Bu benim günüm’ diyerek gönülden sahiplenecegi ve gönüllü katilacagi, ayni zamanda toplumun ögretmenin güçlü sahsiyetini ve adanmisligini idrak edecegi etkinlikler olmasina özen gösterilecek.

KUTLAMA KURULLARI OLUSTURULACAK

Ögretmenler Günü tören ve etkinlik programlarinin hazirlanmasi ve uygulanmasi için il ve ilçe milli egitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve dis temsilciliklerde kutlama kurullari olusturulacak. Kutlama kurullari, Ögretmenler Günü kutlama ve etkinliklerinde ilgili yönetmelik hükümlerinde belirtilen görevleri yerine getirecek. Ögretmenler Günü kutlama programlarinin hazirlanmasi ve uygulanmasinda, ögretmenlerin, ögrencilerin, okul yönetimlerinin, okul aile birliklerinin, velilerin, halkin, kamu ve özel kurullarin, sivil toplum kuruluslarinin ve basin-yayin kuruluslarinin etkin katilimi saglanacak.

Il ve ilçe milli egitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve dis temsilcilikler, hazirlayacaklari programlarda imkân ve çevre sartlarini dikkate alarak; egitici, bilgilendirici ve coskulu etkinlik programlarinin hazirlanmasina özen gösterecek. Programlara mülki idare erkani, sehit ögretmen yakinlari, emekli ögretmenler, mezun ögrenciler ve çevre sakinleri de davet edilecek. Ögretmenler Günü kutlamalarini okullar, öncelikle kendi bünyelerinde, birbirine yakin konumda olan okullar ise birlikte hazirlayacaklari programlarla da kutlayacak. Ögretmenler Günü kutlamalarinda, yönetmelige göre, adayligi kaldirilan ögretmenlerin ‘yemin’ etmeleri ve yil içinde emekli olan ögretmenlere ‘hizmet seref belgesi’ verilecek. Kutlamalar kapsaminda, emekli ögretmenlerle mezun basarili ve örnek ögrenciler, etkinliklerine davet edilerek anilarini paylasacak.

SEHIT VE VEFAT EDEN ÖGRETMENLER ANILACAK

Sehit olan ve vefat eden ögretmenler, kabirleri basinda anilacak; sehit ögretmen aileleri ve huzurevlerinde kalan emekli ögretmenler ziyaret edilecek ve öncelikle emekli olduklari okullardaki programlara davet edilmeleri saglanacak. Il ve ilçe milli egitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve dis temsilciliklerin web sitelerinde ögretmen bilgilendirme sayfalari olusturularak bu sayfalarda ögretmenlerin mesleki dayanismalarini güçlendirecek bilgi paylasimlarina, ögretmenlerin sosyal, kültürel, bilimsel ve sanatsal faaliyetleri ile hastalik, ölüm, evlilik, kan ihtiyaci gibi çesitli duyurulara yer verilecek.

Il ve ilçe milli egitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve dis temsilciliklerde olusturulan kutlama kurullarinca, ögretmen, ögrenci ve veliler arasinda ögretmenlik meslegi ile ilgili belirlenecek konularda; ani, resim, siir, kompozisyon, kisa film gibi yarismalar düzenlenecek. Kutlama kurullari, gençlik ve spor il müdürlükleri, belediye baskanliklari ve sivil toplum kuruluslariyla is birligi yaparak, ögretmenlerden olusan takimlarla futbol, basketbol, voleybol, hentbol, tenis, masa tenisi gibi müsabakalar ile halk oyunlari, koro ve solo müzik gösterileri düzenleyecek.    

BASARI ÖYKÜLERI KISA FILM OLACAK

Il ve ilçe milli egitim müdürlükleri, mesleki basarilariyla öne çikan ögretmenlerin basari öykülerini meslektaslariyla ve üniversitelerde ögrenim gören ögretmen adaylariyla paylasabilecekleri konferans, panel, söylesi gibi etkinlikler düzenleyecek, ayrica söz konusu basari öykülerini anlatan kisa film ve görseller hazirlayarak kamuoyuna sunacak.

Kutlama kurullarinca, üniversiteler ve sivil toplum kuruluslariyla is birligi yapilarak, Ögretmenler Günü'nü kapsayan haftada ve yil içerisinde ögretmenlik mesleginin misyon, sayginlik, rehberlik ve adanmislik gibi temalarini ele alan panel, sempozyum, açik oturum, konferans gibi faaliyetler düzenlenecek.

Ögretmenler Günü'nü kapsayan haftada ve yil içerisinde kamu/özel kurum ve kuruluslarla is birligi yapilarak ögretmen ve ögrencilere yönelik indirim kampanyalarinin düzenlenmesine özen gösterilecek.

Il ve ilçelerde kamu kurum ve kuruluslariyla is birligi yapilarak, Ögretmenler Günü'nü kapsayan haftada "2019 Yili Ögretmenler Hatira Ormani" olusturulacak ya da var olan hatira ormanlari gelistirilecek.

Genelge ile ayrica MEB koordinasyonunda Ankara'da düzenlenecek Ögretmenler Günü kutlama ve etkinliklerine il, ilçe ve dis temsilciliklerden katilacak basarili ögretmenlerin seçiminde usul ve esaslara da yer verildi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım