SON DAKİKA

Güncel

Bekir Agirdir, AK Parti'nin kaybetme nedenlerini anlatti

23 Haziran'i bilen anketçi Bekir Agirdir, AK Parti'nin kaybetme nedenlerini anlatti

26 Haziran 2019 13:31
Bekir Agirdir, AK Parti'nin kaybetme nedenlerini anlatti

IBB Baskanligi seçiminin sonucunu bilen KONDA Arastirma Sirketi Genel Müdürü Bekir Agirdir, AK Parti'nin 31 Mart ve 23 Haziran söylemlerini karsilastirarak AK Parti'nin sahiciligini yitirdigini söyledi.

23 Haziran Istanbul seçim sonuçlarini en yakin sekilde tahmin eden KONDA Arastirma Sirketi Genel Müdürü Bekir Agirdir, AK Parti'nin seçimi kaybetmesinde Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 6 Mayis'ta aldigi seçim yenileme karari sonrasinda tüm kesimlerin adalet ve vicdan duygusunun zedelenmesi oldugunu söyledi. Agirdir, "Insanlar 23 Haziran'da ülkenin gidisati için oy kullandilar. AK Parti, 31 Mart'tan önce kullanilan sert dili, 23 Haziran sürecinde hizmete ve Binali Yildirim üzerine üretilen bir dile çevirmeye çalisti ama basarili olamadi. Çünkü AK Parti, sahiciligini yitirdi" diye konustu.

KONDA Arastirma Sirketi Genel Müdürü Bekir Agirdir, Cumhuriyet gazetesine konustu.

ARADAKI FARKI YORUMLADI

Ekrem Imamoglu ile seçimi kaybeden Binali Yildirim'in arasindaki oy farkini yorumlayan Agirdir, "Seçim sonucunu 100 oy üzerinden anlatalim. 31 Mart'ta 100 oyun 17'si seçime katilmadi. 3'ü geçersiz sayildi. 80 net oyun da 39'unu Ekrem Imamoglu, 39'unu Binali Yildirim aldi. 2 oy da digerlerine gitti. 23 Haziran'a baslarken Binali Bey'in 39 olan oyu 34-35'lere düstü. Çünkü AK Parti seçmeninin ve özellikle MHP seçmeninin bir kisminin adalet duygusu YSK'nin 6 Mayis karari ile zedelendi" dedi.

Agirdir, Kürt seçmene de deginerek söyle devam etti:

"Seçimle bir iktidari ya da yerel yöneticiyi degistirebilme haklarina müdahale edilmesine tepkileri sert oldu. AK Partili seçmenin bir kismi, kamuoyuna yansitildigi gibi Ekrem Imamoglu'na oy vermedi, adalet duygusu zedelendigi için sandiga gitmedi. Ama MHP'liler sandiga gitti ve Ekrem Imamoglu'na oy verdi. Dolayisiyla Binali Bey, yarisa baslarken 31 Mart'taki gibi 39 kisinin oyuyla degil, 34-35 kisinin oyuyla basladi. Ekrem Bey de 39'dan degil, 42-43 oy ile basladi. Çünkü 31 Mart'ta seçimi kazanma umudu olmayan, ülkenin geleceginden umudu kirilmis olan, CHP'li seçmen dedigimiz 2 insan sandiga gelmedi. Ama bu insanlar 31 Mart sonrasi yasanan süreçte 23 Haziran'da sandiga gitme karari aldi ve Imamoglu'na oy verdi. HDP'li oldugu halde CHP'nin simdiye kadar Kürt seçmene bakis açisindan duydugu rahatsizlik nedeniyle sandiga gidip Ekrem Imamoglu'na oy vermeyen bir kesim vardi. Bu insanlar da YSK kararini duyduklarinda ve Imamoglu'nun kazanma ihtimalini de görerek daha kararli davranip sandiga gittiler. Biz, YSK kararinin ardindan yaptigimiz çalismalarda da farkin 11 puana çiktigini görmüstük. Seçim sonucu etkileyen birkaç dinamik var diyebiliriz."

SEÇIM SONUCUNU BELIRLEYEN 4 DINAMIK


"Seçim sonucu etkileyen dinamikleri siralar misiniz?" sorusuna Agirdir, söyle yanit verdi:

Seçim sonucu belirleyen birkaç dinamik var. Birincisi AK Parti seçmeninin zedelenen adalet ve vicdan duygusu. Ikincisi maglup olan CHP ve IYI Parti seçmeni ilk defa bir seçimi kazanma umuduyla sandiga gitti. Üçüncüsü, Kürt seçmen iktidar blogunun kurdugu bütün bu nefret diline karsi geçmiste yasanan kirginliklari bir kenara birakarak Ekrem Imamoglu'na oy verdi. Dördüncüsü, Istanbul'un gençleri de Imamoglu'na destek oldu. Herhangi bir partinin insani olmayan, ülkenin siyasi aktörlerine güvenmeyen ve 31 Mart'ta oy kullanmaya gitmeyen gençler bu kadar disiplinli hayata, hangi internet sitesine girip girmeyeceklerine karar verilmesine, filmlerdeki bir sakanin bile sansürlendigi bir hayata itiraz ederek sandiga gitti ve Imamoglu'na oy verdi."

AK PARTI'NIN SÖYLEMI


Agirdir'in "Bu süreçte iktidarin kullandigi söylemler seçime nasil etki etti?" sorusuna verdigi yanit söyle:

"Yaratilan kutuplasma yeni bir dinamik ortaya atti. O da su: Insanlar hangi partiyi sevdiklerini degil, hangi partiye karsi olduklarini belirledi. Karin çok oldugu yerlerde tabelalar vardir: 'Çok bagirmayin çig düsebilir' diye. Iktidar o kadar bagirdi ki çig, YSK kararinin ardindan düstü ve AK Parti bunu çok geç fark etti. Bu nedenle 31 Mart'tan önce kullanilan sert dili, 23 Haziran sürecinde hizmete ve Binali Yildirim üzerine üretilen bir dile çevirmeye çalistilar. Ama ise yaramadi. Çünkü AK Parti, sahiciligini yitirdi. 5 yilda 8 kez sandiga gittik ve 23 Haziran seçimi disinda kalan tüm seçimleri AK Parti kazandi. AK Parti, bunu yaparken tüm sorunlari çözecegini vaat etti. Ama ne oldu? Hiçbir sorun çözülmedigi gibi aksine bugün ekonomik, siyasal, demokratik, toplumsal kutuplasma, bürokratik ve devlet krizi gibi çok derin problemlerimiz var. Disariya döndügümüzde de birçok devletle kavgamiz sürüyor. Bu sorunlarda iktidarin payini seçmen artik görüyor. Bu yüzder de tepki gösteriyor. Ama gösterilen tepki yeterli degil. AK Parti'ye elestiriler agirlasiyor evet dogru ama bir yandan da Ekrem Imamoglu meselesini disarida birakirsak- henüz CHP aday üzerinden ürettigi bazi sihirler disinda radikal bir degisim, toplumun bütün kesimlerinin taleplerini, sorunlarini, varligini tanimis, saygi duyuyormus gibi yeni bir dil üretmis degil. Sadece bazi adaylar üzerinden girisimleri, hamleleri var diyebiliriz."

TERÖRISTBASI ÖCALAN'IN MEKTUBU


"Abdullah Öcalan'in mektubunun yayinlanmasi nasil karsilik buldu?" sorusuna da Agirdir, su ifadelerle cevap verdi:

"Herkes Öcalan mektubunun içerigini tartisiyor. Ama sade vatandaslar bununla ilgilenmiyor. Onlar bütün bu sahicilik yitimi içinde seçime 3 gün kala bu mektubun ortaya çikarilmasinin zaten oya dönük bir durum oldugu kanaatinde çok netler. Seçime 3 gün kala bu mektubun ortaya çikarilmasi ve seçime yönelik bir manüpülasyon oldugu her kesim için çok açikti. Milliyetçiler de bu konuda çok netti."

 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım