SON DAKİKA

Dünya

Bulgaristan kaçırılan eserleri iade etti

Bulgaristan, kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadele kapsamında ele geçirdiği çeşitli dönemlere ait 63 parça tarihi eseri Türkiye’ye teslim etti

16 Haziran 2019 16:38
Bulgaristan kaçırılan eserleri iade etti

Türkiye ile Bulgaristan arasında süregelen kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadele alanındaki iş birliği kapsamında, Bulgar makamlarınca 2016'da ele geçirilen bir grup eser Türkiye'ye iade edildi. Eserler, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından Sofya Arkeoloji Müzesi'nde gerçekleştirilen törende teslim alındı. 

Bulgaristan tarafınca Türkiye'ye iadesi sağlanan eserlerin arasında çeşitli dönemlere ait 56 adet sikke, 6 adet bronz aplik, 1 adet bronz fibula bulunuyor. Bakan Yardımcısı Yavuz, "Gerek Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı sayın Mehmet Nuri Ersoy gerekse de Bulgaristan Kültür Bakanı sayın Boil Banov'un kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadelede kararlı bir tutum göstermektedir" dedi.

Karşılıklı bilgi alışverişi ve ortak çalışmalar sonucu yürütülen operasyonlarda ele geçirilen diğer eserlerin de Bulgaristan makamlarınca, hukuki süreçlerin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye iadesinin beklendiği bildirildi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım