SON DAKİKA

Ekonomi

Çevre ve Tüketici Haklarini Koruma Dernegi, elektrige yapilan yüzde 14,9'luk zammi yargiya tasiyor

Çevre ve Tüketici Haklarini Koruma Dernegi, elektrige yapilan yüzde 14,9'luk zam oraninin geri çekilmemesi halinde konunun yargiya tasinacagini açikladi.

2 Ekim 2019 10:04
Çevre ve Tüketici Haklarini Koruma Dernegi, elektrige yapilan yüzde 14,9'luk zammi yargiya tasiyor

Çevre ve Tüketici Haklarini Koruma Dernegi'nden (ÇETKODER) yapilan elektrik zamlarina tepki geldi. ÇETKODER tarafindan yapilan açiklamada 14.9'luk zam oranin geri çekilmesi talep edildi. Zammin geri çekilmemesi halinde ise konunun yargiya tasinacagi belirtildi.

ÇETKODER Genel Baskani Mustafa Göktas, elektrige 1 Temmuz'da da yüzde 15 zam yapildigini belirtirken son bir yilda elektrik fiyatlarina 5 kez zam yapildigini dile getirdi. Göktas, "Yapilan bu zam ile birlikte son 2 senede elektrige yüzde 60.9 oraninda zam gelmis oldu" ifadesini kullandi.

"ÖNCELIGIMIZ YETKILILERIN ZAMMI GÖZDEN GEÇIRMESI"

Yapilan zamlarin dar gelirli vatandasi zor duruma düsürdügünü ifade eden Göktas, "Öncelikle bu yapilan zammin yetkililerce bir kez daha gözden geçirilerek geri çekilmesini tüketiciler adina talep ediyoruz. Netice itibari ile zam geri çekilmez ise tüketici vatandaslarimizin aleyhine olan bu hususu kisa süre içinde yargiya tasiyacagiz" diye konustu.

Elektrige, en son 1 Temmuz'dan geçerli yüzde 15 zam yapilmisti. EÜAS'in, elektrik dagitim ve perakende sirketlerine ikili anlasmalarla sattigi, "toptan" olarak tanimlanan elektrigin birim fiyati da 20,5 kurusa yükseltilmisti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatlari da 35 kurusa yükseldi. Böylelikle toptan elektrikte artis yüzde 70 oldu.

NE OLMUSTU?

Enerji Piyasasi Düzenleme Kurulu, (EPDK) pazartesi günü yaptigi toplanti sonrasi elektrige yüzde 14,9 zam karari almisti. Elektrige, en son 1 Temmuz tarihinde yüzde 15 zam yapilmisti. Bu sonuçla son 2 senede konutlarda kullanilan elektrige yapilan zam orani yüzde 72,4 oldu.

Yapilan açiklamada, söz konusu fiyat artisinda Elektrik Üretim AS'nin (EÜAS) toptan satis tarifelerindeki degisimin en önemli etken oldugu belirtilerek "1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasasi tarifelerini belirleyen maliyet bilesenlerinde olusan artislar nedeniyle görevli tedarik sirketlerinden elektrik enerjisi satin alan tüketicilerin tükettigi elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artis yapilmistir. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir" ifadeleri kullanilmisti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım