SON DAKİKA

Seçim

CHP, 23 Haziran İçin Saadet Partisi'ne Adayı Hakkında Açıklama

CHP, 23 Haziran Seçimleri İçin Saadet Partisi'ne Adayını Çekmesi Konusunda Israrcı Olmayacak

14 Mayıs 2019 10:11
CHP, 23 Haziran İçin Saadet Partisi'ne Adayı Hakkında Açıklama

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışmalara başladı. İstanbul kampanyasını yönetecek ekibi de belirleyen CHP'nin, Saadet Partisi'ne adayını çekmesi konusunda ısrarcı olmayacağı iddia edildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararı ile 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimi için partiler çalışmalarını sürdürüyor. Kulislerde yer alan iddialara göre, CHP, Saadet Partisi'ne adayını çekmesi konusunda ısrarcı olmayacak.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, YSK'nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini 23 Haziran'da tekrarlanması kararını vermesinin ardından, CHP yeni seçim kampanyası ve stratejisine ilişkin kapsamlı bir çalışma yapıyor.

MYK'DA İZLENECEK YOL HARİTASINA İLİŞKİN PLANLAMA YAPILDI

Bu bağlamda, partinin Merkez Yönetim Kurulu'nda, görev bölümü ve ve izlenecek yol haritasına ilişkin ilk planlamalar yapıldı.

Yenilenecek seçimlere dönük "avantaj ve dezavantajlar" masaya yatırılırken, önceki seçimlerde sandığa gitmeyen yaklaşık 1 milyon 700 bin seçmeni ikna etmeye dönük planlamalar yapılması kararlaştırıldı.

Ayrıca, 16 Nisan 2017'deki anayasa referandumunda başlayan ittifak sürecinin, İmamoğlu etrafında "demokrasi ittifakı" olarak genişletilmesi için de diğer muhalefet partileriyle görüşmeler sürdürülecek.

BTP İLE DE GÖRÜŞÜP İMAMOĞLU İÇİN DESTEK İSTEYECEKLER

31 Mart yerel seçimlerine, İYİ Parti ile ittifak yaparak giden CHP, seçimin yenilenmesi kararının ardından, "demokrasi ittifakı" tanımıyla ittifakı genişletmek için de bir dizi temasta bulunmaya hazırlanıyor.

Bu konuda ilk adım, DSP'ye yapılan ziyaretle olmuş ve 31 Mart'ta yaklaşık 30 bin oy alan alan DSP adayı Muammer Aydın, adaylıktan çekilmişti.

CHP yöneticileri, yaklaşık 22 bin oy alan Demokrat Parti ile 27 bin dolayında oy alan Haydar Baş'ın genel başkanı olduğu Bağımsız Türkiye Partisi ile de görüşerek, İmamoğlu için destek isteyecek.

SAADET PARTİSİ'NE ADAYINI ÇEKMESİ İÇİN ISRARCI OLMAYACAK

Saadet Partisi de geçtiğimiz hafta Başkanlık Divanı'nda aday çekip çekmemeyi gündemine almış, toplantıda bu konunun partinin diğer yetkili kurullarında da tartışılması kararı çıkmıştı. Partinin adayı Necdet Gökçınar ise aday çekilme kararı olmadığını ve adaylığının sürdüğünü duyurmuştu. CHP ise Saadet Partisi'ne adayını çekmesi konusunda ısrarcı olmayacak.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım