SON DAKİKA

Dünya

Çin ABD'nin iddialarini reddetti

Çin ABD'nin döviz manipülasyonu savlarini reddetti.

6 Ağustos 2019 15:14
Çin ABD'nin iddialarini reddetti

Çin Merkez Bankasi (PBoC), ABD'nin Pekin yönetiminin döviz manipülasyonu yaptigi savlarini reddetti ve yuan döviz kurunun ticari anlasmazliklar kapsaminda bir araç olarak kullanilmadigini, söz konusu kurun piyasalar tarafindan olusturuldugunu belirtti.

PBoC'den sali günü yapilan açiklamada, ABD Hazine Bakanligi'nin söz konusu iddiasinin uluslararasi kurallara agir bir biçimde zarar verecegi uyarisi yapildi ve söz konusu iddianin tek taraflilik ve korumacilik politikalarina isaret ettigi öne sürüldü.

ABD 25 yil sonra Çin'i 'manipülatör' ilan etti

PBoC, Washington yönetimine Pekin'e yönelik eylemlerini durdurma çagrisi yaparken, söz konusu açiklamada ayrica bankanin yuan döviz kurunu istikrarli ve makul bir düzeyde tutmayi hedefledigi vurgulandi.

Financial Times'da yer alan bir habere göre, ABD Hazine Bakanligi'ndan yapilan açiklamada "Çin’in kur manipülatörü olarak belirlenmesinin sonucu olarak Bakan Mnuchin, Çin’in son eylemlerinin olusturdugu adil olmayan rekabet avantajinin ortadan kaldirilmasi için IMF ile temasa geçecek" uyarisi yapilmisti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım