SON DAKİKA

Dünya

Donald Trump, hakkındaki görevden alma soruşturmasının darbe olduğunu söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, hakkındaki azil soruşturmasına ilişkin, 'Bu olanların bir azil değil bir darbe olduğu sonucuna varıyorum' dedi.

2 Ekim 2019 15:16
Donald Trump, hakkındaki görevden alma soruşturmasının darbe olduğunu söyledi

Başkan Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Demokrat rakibi Joe Biden'ı soruşturmaları konusunda bu ülkeye baskı yaptığı iddialarının ardından hakkında başlatılan azil soruşturması hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Trump, "Bu konu (azil soruşturması) hakkında her gün daha fazla şey öğrendikçe, şu anda olanların bir azil değil bir DARBE olduğu sonucuna varıyorum. Bu darbe, halkın gücünü, oylarını, özgürlüklerini, anayasal haklarını, dinlerini, askerlerini, sınırdaki duvarlarını ve ABD vatandaşı olarak tanrı vergisi vatandaşlık haklarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor." ifadelerini kullandı

.ÖNCEKİ SORUŞTURMALARA DA 'DARBE' DEMİŞTİ

Trump daha önce de kendisi hakkında açılan soruşturmaları darbe olarak nitelendirmişti. Geçtiğimiz nisan ayında Ulusal Silah Derneği'nin yıllık toplantısında konuşan Trump Özel Savcı Robert Mueller'in soruşturması hakkında "darbe yapmaya çalıştılar ve umdukları gibi gitmedi" ifadelerini kullanmıştı.

Trump'ın son yorumları Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 5 bakanlık çalışanının soruşturma kapsamında ifade vermesini engellemek ya da geciktirmek için gereken her şeyi yapacaklarını açıklamasının ardından geldi.

TRUMP'A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI
ABD Başkanı Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu.

Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'ın oğlunu soruşturmalarını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadelerini kullanmıştı.

ABD basınındaki haberlerde, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği belirtilmiş, Demokratlar, bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım