SON DAKİKA

Kültür Sanat

Dünyaca ünlü Zeugma Mozaik Müzesi'ni bayramda 22 bin kişi ziyaret etti

Zeugma Mozaik Müzesi'ne 9 günlük bayram tatilinde 22 bin kişi ziyaret etti. Çingene Kızı mozaiğiyle ünlü müzeyi 1 Ocak'tan itibaren 151 bin 215 kişi tarafından ziyaret edildiği belirtildi.

12 Haziran 2019 19:05
Dünyaca ünlü Zeugma Mozaik Müzesi'ni bayramda 22 bin kişi ziyaret etti

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan, "Çingene Kızı" mozaiğiyle ünlü Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'ni 9 günlük bayram talili sürecinde 22 bin 788 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını belirten müze müdürü Emine Öztürk, kente gelen turistlerin en önemli uğrak yerlerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi'nin hem kentin hem de ülkenin en büyük markalarından biri haline geldiğini kaydetti.

EŞSİZ MOZAİKLER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Gaziantep'te yaklaşık 7 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda hizmete açılan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep'e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne de sahip müzede başta "Çingene Kızı" mozaiği olmak üzere "Mars heykeli", Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda kurtarma kazıları sırasında çıkarılan eşsiz mozaikler sergileniyor.

EN ÇOK İLGİYİ 'ÇİNGENE KIZI MOZAİĞİ' GÖRÜYOR

ABD'den 52 yıl sonra Türkiye'ye iadesi sağlanan Çingene Kızı mozaiğinin 12 kayıp parçasının da sergilendiği müze, son dönemde bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok uğradığı mekanların başında geliyor.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım