SON DAKİKA

Kültür Sanat

Ercan Kesal oyunculuk hakkinda güzel bir söylesi gerçeklestirdi

11. Kocaeli Kitap Fuari’nda ‘Yazmak ve Oynamak Arasinda’ konulu söyleside hayranlariyla bulusan yazar ve oyuncu Ercan Kesal, “Bir insan ünlü olmak için oyunculuk yapmaz. Bütün bunlar benim için iyi yasamak, kendine saygi duymak için yapilir. Yaptiklariniz sizi yüceltip mutlu olmanizi sagliyorsa o zaman yeryüzünün bir parçasi haline geliyorsunuz” dedi.

28 Nisan 2019 09:51
Ercan Kesal oyunculuk hakkinda güzel bir söylesi gerçeklestirdi

Yazar ve oyuncu Ercan Kesal, 11. Kocaeli Kitap Fuari’nda hayranlariyla bulustu. Uluslararasi Fuar Merkezi Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda gerçeklestirilen ‘Yazmak ve Oynamak Arasinda’ adli söyleside tecrübelerini anlatan Kesal, söze, “Sizi buraya getiren sebep ne? Beni niye dinlemeye geldiniz? Profesyonel dizide oynayan bir Idris karakterini mi izlemeye geldiniz ya da benden kisisel tecrübemden yararlanip, ipuçlari mi almaya geldiniz” diyerek, basladi. Kesal söyle konustu:

“Yaptigim is ile ilgili hiçbir okula gitmedim ve profesyonel biri de degilim. Ben bir hekimim. Ömrüm babamin gazoz hanesinde çalismakla geçti. Tipçi oldum. Uzun yillar hekimlik yaptim. Sonra istifa ederek, Istanbul’a sinema yapmaya gittim. Kisa bir yurtdisi gezim oldu, döndügümde özel bir hastane açtim ama yakin zamanda da oyunculuk yapmaya basladim. Birçok filme senaryo yazdim, sekiz, dokuz tane kitap yazdim. Sunu söylemeye çalisiyorum. Bu çaba ün, san, söhret için yapilmiyor. Bir insan ünlü olmak için oyunculuk yapmaz. Bütün bunlar benim için iyi yasamak, kendine saygi duymak için yapilir. Yaptiklariniz sizi yüceltip mutlu olmanizi sagliyorsa o zaman yeryüzünün bir parçasi haline geliyorsunuz.”

"YAZMAK IÇIN OKUMALISINIZ"Yazmak için okumak gerektigini belirten Kesal, “Yalniziz ve ölecegini bilen tek varlik biziz. Sanat bizi ölüme hazirlayan bir sey. Yazmak ve oyunculuk, hekimligi birakip geçmem bana çok iyi geldi. Aradiginiz ya da duymak istediginiz reçete bende degil. Tamamen kendinizde bitiyor. Yazmak için okumalisiniz. Iyi okuyan, yazar. Okunmadan yazilamaz ve sürekli okumalisiniz. Çok okudugunuzda bir süre sonra fark edeceksiniz ki sizde yazmaya baslamissiniz. Okudukça ustalarinizi, sizler de çirak oldugunuzu anlayacaksiniz. Her yerde okuyabilirsiniz ama masada okuyarak, kendinizi yazi yazmaya hazirlayacaksiniz. Okurken kitabin canina okuyacaksiniz, altini çizecek notlar alacaksiniz. Notlar daha sonra sizlere ilham olacak" dedi.

Kesal, daha sonra sorulari cevapladi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım