SON DAKİKA

Genel

Eshab-ı Kehf’e Çocuk Ziyaretçi Akını

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesinde Bulunan Eshab-ı Kehf’e Çocuklardan Yoğun İlgi.

11 Nisan 2022 15:06
Eshab-ı Kehf’e Çocuk Ziyaretçi Akını

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf’e çocuklardan yoğun ilgi. 
Afşin Eshab-ı Kehf Gönül Elçileri Derneği (GÖNÜLDER) Başkanı Hüseyin Bozkurt, inanç turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Eshabı Kehf’in (Yedi Uyurlar) ziyaretçi akınına uğradığını söyledi. Bozkurt, "Yüce Kitabımız Kuranı Kerim’de de bu olay Kehf Suresi’nde anlatılmakta. Bundan dolayı Eshab-ı Kehf’i ziyaret eden çocuklar için ’Ashab-ı Kehf’i çizgi roman olarak bastırıp, dağıtıyoruz. Bunun amacı Eshab-ı Kehf’i ilçemizdeki ve ilçe dışındaki hatta tüm ülkemizdeki çocuklara tanıtmak ve bu mübareklerin yaşantılarını onlara aktarmaktır” dedi. 
“Ashabı Kehf” çizgi roman yazarı Mehmet Gören de, "Bir Afşinli olarak kendi memleketimde bulunan Eshab-ı Kehf’in yaşanmış olayını çocuklara yönelik olarak hikayeleştirdim. Eshab-ı Kehf olayı ile ilgili çok sayıda şiir yazılmış ama hikaye olarak yazılmadığından dolayı bunu tamamlamak istedim" diye konuştu. 
Öncelikle çocuklara bu mübarekleri ve yaşanmış olan gerçek olayı anlatmak istediğini belirten Gören, "Hikayede ismi geçen Allah dostları Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş ve Kefeştatayuş’tur. Bu inançlı yedi genç ile köpekleri Kıtmir’in yaşanmış hikâyesidir. Zalim ve putperest Kral Dakyanus’a karşı verdikleri hak mücadelesidir. Yani hak ve batılın mücadelesi" ifadesini kullandı. 
 

Eshab-ı Kehf’e Çocuk Ziyaretçi Akını
Eshab-ı Kehf’e Çocuk Ziyaretçi Akını

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım