SON DAKİKA

Teknoloji

Google’ın bulut oyun servisi: Stadia duyuruldu!

Spotify, Apple Music, Amazon Video ve Netflix gibi müzik ve video yayın servisleri günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Oyun endüstriside bulut tabanlı çevrimiçi oyun servislerini kullanıcılara sunmak istiyor.

7 Haziran 2019 11:55

Game Developer Conference 2019 etkinliği kapsamında Google’ın uzun süredir beklenilen çevrimiçi oyun servisi Stadia duyuruldu. Gelin, şimdi Google Stadia ile kullanıcılara sunulanlara ve servisin avantajlarına yakından göz atalım.

Google Stadia duyuruldu!

Telefon, bilgisayar veya bir tablet üzerinden Google‘ın bu servisine bağlanarak oyunun keyfini çıkarmanız mümkün. Xbox ve PS4 kontrolcüsü ile benzer şekilde bu servis ile birlikte daha iyi oyun deneyimi için Stadia Kontrolcü tanıtıldı.

Stadia desteğine sahip bir oyunla alakalı tanıtım video vb. içeriklerin sonunda yer alan Stadia ile oyna seçeneğine tıkladığınızda, yüksek performanslı bir donanıma ihtiyaç olmadan oyunun keyfini çıkarmaya başlayabileceksiniz.

Tabi, bunun için güçlü bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Google, Stadia‘da görüntü kalitesinin 4K 60 FPS‘ye kadar çıkarabildiğini, ileride ise 8K çözünürlük ve 120 FPS desteği sunacaklarını duyurdu.

Tabi, Google‘ın bu gücü nasıl sağladığı büyük bir merak konusu. Sunucuların oyunculara en yakın mesafede olması için küresel veri merkezi alt yapısından yararlanan Google, AMD ile 10.7 teraflop gücünde özel bir GPU geliştirdi.

Bir kıyaslama yapmak gerekirse PS 4 Pro‘nun 4.2 teraflop, Xbox One X‘in 6 teraflop gücünde bir GPU sahip oldunu belirtmeliyiz. Sunucularda bu grafik kartına 2.7 GHz hızında çalışan bir işlemci ve 16 GB RAM eşlik ediyor.

Şirket yöneticisi Phil Harrison, Stadia oynayabilmek için gerekli olan internet gereksinimini yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Açıklamaya göre 1080p 60 FPS oyun oynayabilmek için 25 mbps hız gerekiyor. Ancak, 4K 60 FPS oyun için bu hızın 30 mbps hıza çıkması şart. Oyuncular ne kadar düşük bant genişliğine sahipse o kadar düşük bir çözünürlük elde edecek.

Google yıl içerisinde kullanıma sunulacak olan servis için net bir tarih paylaşmadı.

Google’ın bulut oyun servisi: Stadia duyuruldu! Kaynak: Shiftdelete

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım