SON DAKİKA

Teknoloji

Hava temizleyen otobüs dönemi basliyor!

Havanin kirliligine çözüm üretmek isteyen bir otobüs sirketi, Ingiltere’nin Southampton bölgesinde hava temizleyen otobüs projesini hayata geçirdi.

23 Haziran 2019 14:33
Hava temizleyen otobüs dönemi basliyor!

2018 yilinin eylül ayinda deneme sürüsü baslayan otobüs, siradan otobüslerden çok da farkli bir görüntüye sahip degil. Pilot bölge olarak seçilen Southampton bölgesi, hava kirliligi seviyesi ile dikkat çekiyor. Bölgedeki hava kirliligi, Dünya Saglik Örgütü tarafindan belirlenen sinirlarin çok daha üstünde. Bu nedenle 2018 yilinda Dünya Saglik Örgütü tarafindan yayinlanan raporda yer almisti.

Otobüslerde bulunan hava filtreleri, yolcu tasimaciligi sirasinda havanin temizlenmesine katkida bulunuyor. 100 günlük test süresi boyunca yalniz tek bir otobüs ile havayi, tenis topu büyüklügüne es deger partikülden temizledi. Test sürecinin basariyla tamamlanmasinin ardindan filtre sayisi ve filtreli otobüs sayisi da hizla artirilacak. Bölgedeki hava, bir yil içerisinde 2,500 hava temizleyen otobüsle birlikte yaklasik 590 kg partikülden arindirilacak.

Sirket tarafindan yapilan açiklamada, hava kirliligi konusunda oldukça etkili bir çözüm gibi gözüken bu otobüslerin Manchester, Oxford, Brighton & Hove, Newcastle, Norwich ve Durham bölgelerinde de kullanilacagi belirtildi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım