SON DAKİKA

Güncel

HDP'ye tarafsizlik çagrisi yaptigi söylenen teröristbasinin avukatlarindan açiklama

Asrin Hukuk Bürosu, terör örgütü PKK'nin sözde lideri Abdullah Öcalan'in mesajini paylasti. Asrin Hukuk Bürosu'nin aktardigina göre Öcalan, Istanbul seçimine iliskin 'Karari HDP verecektir' dedi.

21 Haziran 2019 12:43
HDP'ye tarafsizlik çagrisi yaptigi söylenen teröristbasinin avukatlarindan açiklama

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Abdullah Öcalan ile yattigi görüsmede terörisbasinin 23 Haziran Istanbul seçimlerinde HDP'ye tarafsizlik çagrisi yaptigini iddia etti. Asrin Hukuk Bürosu da Öcalan'la yapilan görüsmeyi ve teröristbasinin mesajini paylasti. Öcalan, mesajinda "HDP, mevcut ikilemlere kendine angaje etmemesi ve simdiye kadar oldugu gibi seçimlerdeki tarafsiz çizgisinde israr etmesidir." ifadelerini kullandi.

Asrin Hukuk Bürosu tarafindan yapilan yazili açiklamanin tam metni söyle:

"Müvekkilimiz Sayin Abdullah Öcalan ile Imrali Ada Cezaevi'nde 18.06.2019 tarihinde bir avukat görüsmesi gerçeklestirdik. Sayin Öcalan diger görüsmelerde oldugu gibi bu görüsmede de birçok konuda degerlendirmeler yapmis ve görüslerini paylasmistir. Bu konular genel olarak; açlik grevleri, Türk-Kürt iliskileri, Kürt tarihi, kisiligi ve kültürü, Suriye ve Kuzey Suriye'deki durum ve olasiliklar, Demokratik Siyaset-Demokratik Ittifak imkan ve yöntemleri, Türkiye'deki güncel siyaset ve olasi gelismelere dair olmustur.

"MUHATTAPLARI DISINDA PAYLASMAMIZ YOK"

Sayin Öcalan ayni zamanda güncel siyaset ve olasi gelismeler ile ilgili bir metin kaleme almistir. Bu metnin de görüsmenin içerigi ile birlikte, öncelikli olarak metnin ilk muhatabi olan HDP ile paylasilmasini ve görüsülmesini istemistir. Bizler de Sayin Öcalan'in talebi dogrultusunda yapmis oldugu degerlendirmeleri ve yaziyi, görüsmeden sonra HDP kurullari ve yetkilileri ile paylasarak 21 Haziran 2019 Cuma günü kamuoyunu bilgilendirme planlamasi yaptik. Bu konuda belirttigimiz muhataplar disinda bir paylasimimizin olmadigini da özellikle belirtmek isteriz.

ALI KEMAL ÖZCAN'IN AÇIKLAMASI

Biz kendi planlamamiz dogrultusunda hazirliklarimizi ve görüsmelerimizi yaparken Ali Kemal Özcan isimli kisinin basinla paylasimlarini gördük. Özcan, Persembe aksam saatlerinde büromuz avukatlari ile de temas kurmaya çalisarak Imrali'da görüsme yaptigini iddia etmisti. Imrali'ya avukat olmayan bir kisinin götürülecegine dair bir bilgiye sahip degildik. 2 Mayis tarihinden bu yana gerçeklesen tüm görüsmelerde uyguladigimiz üzere, müvekkilimizin mesajlarini önce muhataplariyla akabinde kamuoyu ile paylasan bir tutum içerisindeyiz. Müvekkilimizin durusu ve sözlerinin toplumsal politik baglamda tasidigi önemin bilincindeyiz ve açiklamalarimizda da bu sorumlulugu ve dikkati sergilemek çabasindayiz. Dolayisiyla 2 Mayis'tan bu yana yogunlastigi haliyle Imrali ve müvekkilimiz hakkinda bizimle temasa geçmeye çalisan her kisi ve kuruma karsi da bu dikkat ve sorumlulukla yaklasmak zorundayiz. Özcan'in gerçeklestirdigini söyledigi görüsmesine dair ifade ettigi hususlar, bunlari kamuoyu ile paylasma biçimi ve kullandigi kavramlar kendisini baglayacak hususlardir. Bizim müvekkilimizle görüsmeden bunlari teyit etmek ya da yanit vermek durumumuz bulunmamaktadir.

HDP'NIN MISYONUNA VURGU

Sayin Öcalan'in 18.06.2019 tarihli görüsmemizde kaleme almis oldugu yaziyi açiklamanin ekinde kamuoyu ile paylasiyoruz.

Sayin Öcalan metnin her bir cümlesinin bir kitap mahiyetinde oldugunu ifade ederek, metnin içerigi ile birlikte degerlendirilmesi gereken görüs ve önerilerde bulundu.

Çözüm odakli daha genis mesajlari olacagini ve kendisinin de buna 'umut'dedigini ifade etmistir.Daha önceki görüsmelerde de kutuplastirici dile yaptigi vurguyu yinelemis üçüncü yolu korumak gerektigini belirtmistir. Sayin Öcalan güncel tartismalar baglaminda demokrasi ittifakinin ikilemlere taraf ve payanda yapilmamasi gerektigini belirtirken HDP'nin üçüncü yolu esas alarak bunu korumasi gerektigini ifade etmistir. Bu iki kutuplu halin cumhuriyetin kurulmasindan beri var oldugunu ve bu kosullarda bir demokrasi ittifaki ve üçüncü çizgi olarak HDP gibi bir partiyi kurmanin ve yürütmenin tehlikeli ve büyük bir cesaret isi oldugunu söylemistir. Bir demokratik ittifak olarak HDP'nin cesaretle ve akilla bir katalizör gibi tüm siyasi yapilari demokratiklesmeye çagiracak demokratik müzakere ve çözüm siyaseti gelistirmesi gerektigini paylasmistir.

"KARARI HDP VERECEKTIR"

Sayin Öcalan HDP'de vücut bulan demokratik ittifak anlayisinin güncel seçim tartismalarina taraf ve payanda yapilmamasi gerektigini ifade ederken toplumsal uzlasiyi kast ettigini, kutuplastirmaya, ikili duruma tuz biber olunmamasi gerektigini söylemistir. Kutuplasma siyasetinin hakaret söylemleri ve demagoji ile bir çatisma ve savas siyaseti oldugunu, HDP'nin kendi yolunu korumasi gerektigini düsünmektedir. Bu hususlarin HDP ile görüsülmesini ve tartisilmasini söylemis, bununla birlikte siyasi bir parti olarak HDP'nin çalismalarini HDP'nin kendisinin yaptigini ve kararlarini da HDP'nin verecegini belirtmistir.

7 MADDELIK BILDIRI HATIRLATILDI

Sayin Öcalan HDP'nin demokratik ittifak ve demokratik müzakere partisi oldugunu, bunu hayata geçirmek ve uygulamak için de bir ittifak partisi olan HDP'nin kendi içindeki ittifaklarla da siyasetini güçlendirmesi gerektigini düsünmektedir. Toplumun en küçük yapisindan, köyden baslayip en yukarisina kadar birçok sorun oldugunu, bu sorunlarin toplaminda siyasetin durdugunu ve demokratik siyasetin çözüm gelistirmesi gerektigini söylemistir. Demokratik uzlasi, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayagi üzerine demokratik siyasetin gelistirilmesi gerektigini söylemis, evrensel hukuk içinde Demokratik Anayasal Ittifak kavramini önermistir. Evrensel hukuk içerisinde demokratik anayasal çözümün aranacagini belirtmistir.Demokratik Ittifak çizgisine dair 7 maddelik bildiride de bir vurgu oldugunu hatirlatmistir.

ÖLÜM ORUÇLARI

Sayin Öcalan görüsmede kendi siyaset yöntemine iliskin olarak; bugüne kadar düsünerek, üreterek ve yaratici siyaset yaparak sorunlara çözüm aradigini ifade etmistir. Özellikle açlik grevleri ve ölüm orucu sürecinde de açiga çiktigi gibi kendisine bagliligini ifade eden binlerce kisinin varligina ragmen bu kadar bekleyen isin ve çözülmesi gereken toplumsal sorunun varligini kabul edememektedir. Tüm yükün kendisine yüklendigini, fedakârligin tek basina yeterli olmadigini akilli, yaratici, sorun çözücü siyaset ile herkesin bir seylere yogunlasabilecegini ifade etmektedir. Misalen, önümüzdeki dönemde bir gündem olarak Demokratik Belediyeciligin ne kadar gelistirilecegini merak etmektedir.

SURIYE MESAJI

Sayin Öcalan Suriye konusunda Kürtlerin Araplar ve diger halklarla birlikte insayi esas alan siyaset ile birlikte Suriye Devleti'ni anayasal çözüme ikna etmelerini önemli görmektedir. Olasilik dahilindeki bir yikim veya imhanin önüne geçilmesinin temel yolunun bu oldugu görüsünü dile getirmistir."

NE OLDU?

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Abdullah Öcalan ile yaptigi görüsmeye iliskin basin açiklamasi düzenleyerek Abdullah Öcalan'in mektubunu okudu. Özcan'in aktardigina göre; Öcalan, "Halklarin Demokratik Partisi'nde vücut bulan Demokratik Ittifak anlayisi güncel seçim tartismalarina taraf ve payanda yapilmamalidir. Demokratik ittifakin önemi ve tarihsel anlami mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve simdiye kadar oldugu gibi seçimlerdeki tarafsiz çizgisinde israr etmesidir." dedi.

AK Parti Genel Baskani ve Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan da teröristbasi Abdullah Öcalan'in 23 Haziran Istanbul seçimine yönelik çagrisini, "Öcalan ile Demirtas arasinda ciddi bir iktidar mücadelesi var." diyerek yorumladi.

HDP de çagriya iliskin yaptigi açiklamada, "31 Mart'ta oylarimizi koruyarak demokrasiye kazandirmistik, simdi yine demokrasi ve halk iradesinin kazanmasi için sandik basina gidecek, oylarimizi demokrasi, baris ve esitlikten yana kullanacagiz." ifadelerini kullandi.

Teröristbasi Öcalan'in çagrisini degerlendiren HDP Es Genel Baskani Sezai Temelli, "Halk kararini zaten 1 hafta önce verdi" dedi.

 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım