SON DAKİKA

Emlak

Imar Barisin'da Yalan Beyana Dikkat

Bakan Murat Kurum ‘Yalan beyanda bulunanlarin Yapi Kayit Belgesi iptal edilecek. Ödedikleri bedel de irat kaydedildigi için geri verilmeyecek’ dedi.

18 Mayıs 2019 17:55
Imar Barisin'da Yalan Beyana Dikkat

Çevre ve Sehircilik Bakani Murat Kurum, Imar Barisi basvurularinda yalan beyanda bulunanlarin yatirdigi yapi kayit bedelinin bütçeye irat kaydedildigi için geri verilmeyecegini söyledi. Bu konuda bir komisyon olusturup tüm basvurulari inceleyeceklerini açiklayan Kurum, yalan beyanda bulunanlarin Yapi Kayit Belgelerinin de iptal edilecegini belirtti. 

Vatandaslari Imar Barisi'nda dogru beyan vermeleri konusunda uyaran Kurum, dere yatagi, orman arazisi gibi yerlerde yapilan yapilarin Yapi Kayit Belgesi alamayacagi gibi, yikilacagini söyledi. Bu konuda Rize'de dere yatagina yapilan 7 katli binayi örnek gösteren Kurum, "Bu bina Imar Barisi'ndan faydalanamaz" dedi. Türkiye'de basta vasfini kaybetmis mera alanlari olmak üzere 13 milyon metrekare tescilsiz alan bulundugu bilgisini veren Kurum, "Bunlarin bir kismini tescilli hale getirip ekonomiye kazandiracagiz. Metrekaresi 1 lira bile olsa 13 milyon lira eder. 

Bu çok büyük bir deger" diye konustu. ILK KAZMA KASIM'DA Çevre ve Sehircilik Bakanligi'nin ekonomik savas var diye hiçbir sekilde islerinden geri durmadigini söyleyen Kurum, basta 100 Günlük Plan'da yer alan konular olmak üzere masadaki tüm konulari yil sonuna kadar bir sonuca ulastiracaklarini kaydetti. Bu konularin arasinda tapu harci, Emlak Bankasi'nin kurulusu, Millet Parklari ve Kanal Istanbul'un da bulundugunu anlatan Kurum, sunlari söyledi: "Tapu harci konusundaki düzenleme sürecine Meclis açilir açilmaz baslayacagiz. 

Tapu harçlarini Türkiye genelinde gerçek deger üzerinden aldigimizda hem daha fazla bir harç geliri olusacak hem de oradaki esitsizlik ortadan kalkacak. Emlak Bankasi'nin kurulmasinin ardindan vatandasi memnun edecek güzel projeler düsünüyoruz. Kanal Istanbul ile ilgili çalismalarimiz da devam ediyor. Orada ilk kazma yakinda ayinda vurulabilir."

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım