SON DAKİKA

Genel

Kablo Kanalları

Kablo kanallarının karmaşık çeşitleri ve fonksiyonları yoktur, sadece işin boyutuna göre bu kanalların ebatları değişmektedir.

16 Haziran 2022 10:28
Kablo Kanalları

Kablo kanalları, yapılan ihtiyaç duyduğu enerjiyi, haberleşmeyi, sinyal ve veri sistemleri için gerekli olan tüm akımı ileten kablo türlerinin güvenli ve sağlam bir şekilde tavan, kolon ve kiriş kenarlarından estetik ve güvenli bir şekilde taşıyan sistemlerdir. Kablo kanalları, yapıların ihtiyaç duyduğu kablolama sistemlerinin çokluğuna ya da azlığına göre üretilmektedir. Bu sebepten ötürü, kablo kanalları, uygulama alanına göre çeşitlilik göstermektedir.

Kablo kanallarının karmaşık çeşitleri ve fonksiyonları yoktur, sadece işin boyutuna göre bu kanalların ebatları değişmektedir. Kablo kanalları, genel olarak evlerde sıklıkla kullanılan sistemlerden değildir. Kablo kanalları, endüstriyel tesislerde ya da iş yerlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kablo Kanalları Çeşitleri

Kablo kanallarının ebatları, taşınacak kablo sistemlerinin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Enerji taşıyan kablo kanalları ile zayıf akım, sinyal ve veri taşıyan kabloların ebatları, birbirlerinden farklıdır.

Bazı uygulamalar esnasında enerji kabloları ile sinyal ve veri kabloları, aynı kanal içerisinde bulunabilmektedir, fakat, bu tarz uygulamalar, tam anlamıyla verim sağlamaz.

Çeşitli kablo kanalları bulunmaktadır. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir:

  • Kablo kanaletleri
  • Deliksiz tip kablo kanalı
  • Merdiven tipi kablo kanalı
  • Delikli tip kablo kanalı
  • Tel tipi kablo kanalı

Kablo Kanalları Malzeme Tipi, Kaplama Türü ve Doğru Kablo Kanalı Seçimi

Kablo kanalları, genel olarak paslanmaz çelik, PVC, kompozit malzeme, aliminyum ya da cam elyaf gibi destekli plastiklerden yapılmaktadır. Kablo kanallarında kaplama olarak pre - galvaniz, galvaniz, elektro galvaniz, boyalı galvaniz, dayanıklı plastik kaplama gibi çeşitli kaplamalar uygulanmaktadır. Kablo kanalları için kaplama seçilirken çevresel etmenler göz önünde bulundurulmalıdır. Kaplamalar, nemli ya da ıslak bir ortama uygulanacaksa suya ve neme karşı dayanıklı olması gereklidir.

Kablo kanallarının taşıma sistemlerinde uygulanacak olan alanın ölçümü ve fizibilitesi mutlaka yapılmalıdır. Metre başına taşınan kablonun ağırlığı hesaplanmalı ve mevcut ağırlığı kaldıracak malzemeler seçilmelidir. Ekstra olarak, ortamın korozyon derecesine göre de malzeme ve kaplama tercihi yapılmalıdır. Ortalama olarak taşınan kablo gruplarının üreteceği ortam sıcaklığını kaldıracak kanal tercihleri, kullanım ömürleri için oldukça önemlidir.

Hepsi ve daha fazlası için YKA Elektrik Şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım