SON DAKİKA

Kültür Sanat

Kapadokya'nin korunmasina iliskin kanun teklifi yasalasti

Kapadokya'nin tarihi, kültürel ve dogal dokusunun birlikte korunmasi, farkli kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Baskanliginda toplanmasini öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalasti.

23 Mayıs 2019 18:12
Kapadokya'nin korunmasina iliskin kanun teklifi yasalasti

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti milletvekillerinin, Kapadokya'nin tarihi, kültürel ve dogal dokusunun birlikte korunmasi, farkli kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Baskanligi'nda toplanmasini öngören kanun teklifi kabul edilerek yasalasti.

Kapadokya Alani Hakkinda Kanun Teklifi'ne göre, Kapadokya'da geçis dönemi koruma esaslari ve kullanma sartlari ile meri planlara ve komisyon kararlarina aykiri uygulama yapilamayacak.

Kapadokya Alan Baskanligi bu alanda her türlü aykiri uygulamanin giderilmesini saglamaya, gerektiginde aykiri uygulamaya konu yapi ve tesisleri yikma veya yiktirmaya yetkili olacak.

Kapadokya alaninda bulunan Hazine ile kamu kurum ve kuruluslarinin özel mülkiyetindeki tasinmazlarin satisi, trampasi, arsa veya kat karsiligi insaat yaptirilmasi, kiraya verilmesi, ön izin verilmesi ve üzerlerinde irtifak hakki kurulmasi, devletin hüküm ve tasarrufu altindaki yerlerin kiraya verilmesi, ön izin ve kullanma izni gibi islemler Kapadokya Alan Baskanliginin uygun görüsüyle yapilacak. Vakiflar Genel Müdürlügünün idaresi ve denetiminde bulunan mazbut vakiflar ile temsilen yönetilen mülhak vakiflara ait tasinmazlar bu kapsamin disinda tutulacak.

Kapadokya Alani'nda yapilacak uygulamalar meri planlar ile geçis dönemi koruma esaslari ve kullanma sartlarina göre yürütülecek. Kapadokya Alani'nin bütününe iliskin üst ölçekli plan Kapadokya Alan Baskanliginca hazirlanacak ya da hazirlatilacak. Bu plan, komisyonun uygun görüsü ve bakan onayi ile yürürlüge girecek. Üst ölçekli planlara uygun olarak hazirlanan ya da hazirlatilan nazim ve uygulama imar planlari ise komisyonun uygun görüsü ve idarenin onayiyla yürürlüge girecek. Böylece, alandaki plan hazirlik ve onama sürecinde bugüne kadar yasanan yetki karmasasinin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Kapadokya Alani'nda, Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kanunu ile kültür varliklarini koruma bölge kurullari ile tabiat varliklarini koruma bölge komisyonlarina verilen yetki ve görevler Kapadokya Alan Komisyonu tarafindan kullanilacak. Komisyon ayrica, Kapadokya Alani içinde dogal sit alanlarinin tescili, sinir degisiklikleri ve yeniden degerlendirilmesine yönelik karar almaya yetkili olacak.

Komisyonun, Kapadokya Alani'nda geçis dönemi koruma esaslari ve kullanma sartlari ile meri planlara iliskin her türlü fiziki ve insai uygulamaya yönelik karar yetkisi bulunacak. Kamu kurum ve kuruluslari, belediyeler ile gerçek ve tüzel kisiler komisyon kararlarina uymak zorunda olacak.

Nevsehir Il Özel Idaresi, Kapadokya Alani sinirlari içerisindeki belediyeler, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odasi ve Nevsehir Ticaret ve Sanayi Odasinin bir önceki yil kesinlesmis bütçe gelirlerinden en az yüzde bir oraninda ayrilacak paylar, idarece verilecek idari para cezalarindan elde edilecek gelirler, Bakanlik Döner Sermaye Isletmesi Merkez Müdürlügü bütçesinden aktarilacak tutarlar Baskanligin gelirlerini olusturacak.

Baskanlik, faaliyetleri dolayisiyla yapilan islemler yönünden Harçlar Kanunu ile Belediye Gelirleri Kanunu geregince alinan harçlardan ve harcamalara katilma paylarindan, düzenlenen kagitlar yönünden damga vergisinden, kendisine yapilan bagis ve yardimlar nedeniyle veraset ve intikal vergisinden, sahip oldugu tasinmazlar dolayisiyla Emlak Vergisi'nden ve tapu ve kadastro döner sermaye hizmet bedelinden muaf olacak.

Tarihi dokuya yönelik tedbirlere uymayanlara ceza

Kapadokya Alani'nin tarihi ve kültürel degerleri ile jeolojik/jeomorfolojik dokusunun ve dogal kaynak degerlerinin korunmasina ve yasatilmasina yönelik alinan tedbirlere aykiri davranilmasi halinde 50 bin liradan 200 bin liraya kadar, bu kapsamda olmayan ve Kapadokya'nin mevcut durumunu bozmayan ve yapisal uygulamalar içermeyen konulara iliskin belirlenecek tedbirlere aykirilik halinde ise 500 liradan 5 bin liraya kadar idari para cezasi uygulanacak. Idari para cezasi uygulanacak fiiller ile idari para cezasinin miktari Baskanlikça çikarilacak yönetmelikle belirlenecek.

Baskanlik tarafindan talep edilmesi halinde Kapadokya Alani sinirlari içerisinde kalan Hazinenin özel mülkiyetindeki veya devletin hüküm ve tasarrufu altindaki tasinmazlar, ormanlik alanlar dahil tahsisli olanlarin tahsisleri kaldirilarak yasada belirtilen amaçlara uygun olarak kullanilmak üzere bedelsiz olarak idareye tahsis edilecek.

Idareye ait tasinir ve tasinmazlar devlet mali hükmünde olacak. Bunlar aleyhine suç isleyenler devlet mallari aleyhine suç isleyenler gibi cezalandirilacak. Kamu kurum ve kuruluslarinda istihdam edilen devlet memurlari, kamuda çalisan sürekli isçiler ile ögretim elemanlarindan gerekli nitelikleri tasiyanlar, kendilerinin istegi ve kurumlarinin muvafakatiyle idare kadrolarinda istihdam edilebilecek.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım