SON DAKİKA

Politika

Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi

Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasının ikinci duruşması yapıldı

26 Kasım 2021 18:26
Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi

Bugün Çağlayan Adliyesi'nde Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasının ikinci duruşması yapıldı. "Savunma yapmam anlamsız" diyerek SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmayı reddeden Osman Kavala, 4 yılı aşkın süredir tutuklu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında "Soros artığı" ifadesini kullanmasının ardından duruşmalara katılmayacağını duyuran Osman Kavala, bugünkü duruşmaya da SEGBİS sistemine bağlanmadı.

Bir sonraki duruşma 17 Ocak 2022 tarihine ertelenirken, duruşma savcısı, bir kısım sanık avukatlarının tefrik taleplerinin ve Gezi ve Çarşı dosyalarının ayrılması taleplerinin reddine, vareste taleplerinin sorgulaması yapılan sanıklar yönünden kabulünü talep etti.

Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Aralık 2019 tarihinde Kavala'nın tutukluluğun hak ihlali olduğuna hükmetmiş, derhal serbest bırakılmasını istemişti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım