SON DAKİKA

Egitim

MEB'den Yeni Egitim Modeli

Milli Egitim Bakani Ziya Selçuk'un yarin tanitacagi yeni ortaögretim modeliyle liselerde ''reform'' niteliginde uygulamalar hayata geçirilecek

17 Mayıs 2019 13:26
MEB'den Yeni Egitim Modeli

Milli Egitim Bakani Ziya Selçuk'un yarin tanitacagi yeni ortaögretim modeli, liselerde ders sayilarinin azaltilmasi, "kariyer ofisleri"nin kurulmasi, 12'nci siniflarda ders saatlerinin azaltilarak destek çalismalarinin getirilmesini içeren "reform" niteliginde düzenlemeleri içeriyor.

Milli Egitim Bakanligi (MEB) yetkililerinden alinan bilgiye göre, Bakan Selçuk'un yarin Istanbul'da tanitimini yapacagi ortaögretim modeliyle liselerde yeni bir dönem baslayacak.

Buna göre, ortaögretimde ders sayilari azaltilacak, liselerde "kariyer ofisleri" olusturulacak.

12'nci siniflarda ders saatlerinin azaltilarak destek çalismalarinin getirilmesinin de planlandigi modelde, her ögrenci üniversitedeki gibi kendi istedigi dersleri seçebilecek.

Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 egitim-ögretim yilinda 9'uncu siniflardan baslayacak ve kademeli bir geçis süreci olacak.

12'nci siniflar için yenilikçi dersler gelecek


MEB'in ortaögretime yönelik yeni modelinde "bilgi kurami" zorunlu ders haline gelecek.

Derslerde yaparak, uygulayarak ögrenme agirlik kazanacakken özellikle 12'nci siniflar için yenilikçi dersler getirilecek.

Haziran ayinda ders yerine "yasam becerileri" etkinlikleri yapilacak
Yeni modele göre ayrica ögrencilerin her alandan ders alabilecegi dengeli bir ders çizelgesi olusturulacak. Haziran aylarinda dersler yerine proje sunumlari, portfolyo hazirliklari gibi yasam becerileri etkinlikleri gerçeklestirilecek.

Ortaögretimde yeni modele iliskin detaylar, yarin Bakan Selçuk tarafindan açiklanacak. 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım