SON DAKİKA

Egitim

MEB'in özel okul standartlarini yeniden düzenleyen mevzuati yolda

Milli Egitim Bakanliginca, özel okullarin açilmasinda fiziki ve çevre kosullarini yeniden düzenleyen ve kapanma riski bulunan özel okullara iliskin mali önlemler içeren yeni bir yönetmelik hazirlaniyor.

26 Ağustos 2019 15:21
MEB'in özel okul standartlarini yeniden düzenleyen mevzuati yolda

Ankara

Milli Egitim Bakani Ziya Selçuk'un dün bir televizyon programinda açikladigi, özel okullarin açilmasina yeni standartlar getiren yönetmelik taslaginda bazi detaylar dikkati çekti.

AA muhabirin aldigi bilgiye göre, yeni yönetmelik ile kimlerin özel egitim kurumu açabilecegi yeniden düzenlenerek bu okullarin standartlarina iliskin genis kapsamli bir çalisma yürütülüyor.

Bu kapsamda son asamaya gelen yönetmelik ile kurumlarin hem fiziki hem de çevre kosullarini içeren standartlar da yeniden tanzim ediliyor.

Yeni düzenleme ile özel okul standartlarinin, maarif müfettislerince denetiminin daha da siklastirilmasi planlaniyor.

Kapanma riskine karsi "teminat" önlemi

Bakanlik, yeni yönetmelikle birlikte kapanma riski bulunan özel okullardaki ögrencilerin magduriyetini en aza indirmek için mali önlemleri de mercek altina aldi. Bu kapsamda, özel okul açmak isteyenler için açilis basvurularinda vakif üniversitelerinin kurulusuna benzer bir çözüm yolunun uygulanmasi planlaniyor.

Taslaga göre, Milli Egitim Bakanliginca, kapanan özel okullarin ögrencilerinin ve velilerin magduriyetini en aza indirmek için bu okullarin açilmasi sirasinda kurucularindan "teminat" göstermeleri planlaniyor.

Kapanma durumundaki kurumlarda ögrencilerin magdur olmamasi ve egitimin kesintiye ugramadan devam etmesi için Milli Egitim Bakanliginin okulun yönetimini devralmasi amaçlaniyor. Açilista istenen teminatin ise okulun yönetimi sirasinda mali kaynak olarak kullanilmasi için planlama yapiliyor.

Teminat belirlemede kontenjan esas alinacak.

Öte yandan Bakanlik, kapanan özel okul ögrencilerinden devlet okullarina geçmek isteyenlerin nakillerinde her türlü kolayligi velilere saglayacak.


 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım