SON DAKİKA

Kültür Sanat

Milli Saraylar'da 95 bin objeye çok hassas bakım

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırladığı saray, köşk ve kasırlarında hassas bakım yaptı.

11 Mayıs 2019 19:53
Milli Saraylar'da 95 bin objeye çok hassas bakım

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırladığı saray, köşk ve kasırlarında uyguladığı obje bakım ve konservasyon teknikleriyle adından övgüyle söz ettiriyor. Saray-müze özelliğiyle tepeden tırnağa tefriş edilmiş salon ve odalarıyla dünyanın sayılı örnekleri arasında yer alan Milli Saraylar, obje bakım konusunda da titiz bir çalışma yürütüyor. 2010'da 8 kişiden oluşturulan konservasyon ve obje bakım ekibi, periyotlar halinde idareye bağlı tüm mekânların bakımını gerçekleştiriyor.

Çalışmalarda 15 bin metrekarelik Dolmabahçe Sarayı'nın baştan sona bakımı 1.5 ayda tamamlanıyor. Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız, "8 kişilik obje bakım ve konservasyon ekibimiz bu çalışmaları yürütüyor. Tablodan halıya, vazodan cam eserlere, halıdan kilime her şey elden geçiyor. Konservasyon uygulamalarıyla objenin restorasyon gerektirecek zamanı uzatmaya çalışıyoruz" dedi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım