SON DAKİKA

Teknoloji

Oyun bagimliligi artik hastalik sayilacak!

2018 yilinin Eylül ayinda verilen bir kararla birlikte, sürekli oyun oynayan kisilerin oyun bagimlisi olduklari tanimlanmisti. Simdi de bu yüzden Dünya Saglik Örgütü, oyun bagimliligini resmi bir siniflandirmaya dahil etti. Oyun bagimliligi artik hastalik olarak kabul edilecek.

28 Mayıs 2019 14:49
Oyun bagimliligi artik hastalik sayilacak!

Oyun bagimliligi hastalik olarak kabul edilecek!
Her seyin bagimlilik yarattigi düsüncesini savunan Dünya Saglik Örgütü resmen yaptigi açiklamalarda oyun bagimliligini kabul ettigini belirtti. Ayrica bildirilenlere göre bu oyun hastaligi 2020 yilindan itibaren tüm dünyada geçerli olacak ve kumar bagimliligiyla ayni çizgide yer alacak.

Oyun bagimliligi, Uluslararasi Hastalik Siniflandirmasinin ICD-11 revizyonu altinda yer alacak. Bu hastalik, dijital oyunlar ve video oyunlari olarak tanimlanmis durumda ve oyun oynamaya verilen önceligi artmasi ile bagdaslastirilmis durumda.

Oyun bagimliligi hastasi bulunan kisilerdeki bu teshisin dogrulanmasi için en az 12 ay boyunca kontrol edilecek. Yani bu hastaligin teshisinin konulmasi için söz konusu bireydeki belirtilerin en az 12 ay boyunca belirgin olmasi gerekecek.

Oyun bagimliliginin bir hastalik olarak sayilmasi, bu konu üzerinde yapilan çalismalarin da artacagi anlamina geliyor. Dünya Saglik Örgütü’nün yani sira diger saglik kuruluslari da bu hastalik için çalismalar yürütecektir.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım