SON DAKİKA

Ekonomi

Saglik Bakani Fahrettin Koca duyurdu: 'Fahri sigara denetçiligi' geliyor

Saglik Bakani Koca, 'Sigara için kapali alan tanimini degistiriyoruz. En güzel yerler sigara içenlere, içmeyenler geride olmayacak. Fahri sigara denetçiligi gelecek. Ceza kesip kesmeyeceklerine karar verecegiz. Elektronik sigara da yasaklanacak' diye konustu.

2 Ekim 2019 10:11
Saglik Bakani Fahrettin Koca duyurdu: 'Fahri sigara denetçiligi' geliyor

Saglik Bakani Koca, TBMM'nin yeni yasama yili açilis resepsiyonunda gazetecilerin sorularini yanitladi. Sigara ile ilgili yeni bir çalismanin oldugunu belirten Bakan Koca, kapali alanlarda sigara içimi ile ilgili yeni bir düzenleme üzerinde çalistiklarini belirterek, "Kapali alan tanimini sekillendiriyoruz. En iyi alanlarin sigara içenlere ayrildigini, sigara içmeyenlere daha geride alanlarim verildigini biliyoruz. Istismar edildigini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanimlama geliyor. Yari açik ve kapali alan istismar ediliyor. Yari açilir- kapanir sistemi de kapali tanimlayan ama açik alani da nasil bir alan olmasi gerektigini netlestiren bir yaklasim olacak" dedi.

"FAHRI SIGARA DENETÇILIGINI GETIRIYORUZ"

Bakan Koca, halkin katilimini saglamak amaciyla, 'fahri sigara denetçiliginin' getirilecegini belirterek, "Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalisiyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detayli çalisiyoruz. Nargilede de bir tütün ürünü ayni kapsamda ele aliyoruz" diye konustu.

ELEKTRONIK SIGARA

Elektronik sigaranin ülkeye girisinin yasaklanacagini vurgulayan Bakan Koca, "Ülkeye girisi dahil olmak üzere yasakli hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalismasi yapiyoruz. Meclise gelecek kapali ve açik alan tanimi yönetmelikle yapilabilecek bir düzenleme ama kanunla yapilabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranin yasaklanmasi gibi" açiklamasinda bulundu.

IÇME SUYU IDDIALARI

Saglik Bakani Fahrettin Koca, Ankara'da içme suyu nedeniyle son zamanlarda ishal ve kusma salgini görüldügü iddialarina iliskin, "Içme sulariyla ilgili biz belirli araliklarla bir takim tetkikler yapiyoruz. Son dönem hastaliklarin olmasi nedeniyle tekrar tetkikleri genislettik. Içme sularinda geçmis yila göre bir farklilik olmadigi, gelen hastalarin sikliginin da sayisinin da geçen yila ciddi anlamda farklilik olmadigini gördük. Yine bizim yaptigimiz denetimlerde özellikle depolarin daha gözden geçirilmesi gerektigini, el yikama ve hijyenin önemli oldugunu, besin ve meyvelerin daha sik yikanmasi gerektigini özellikle söyleyebiliriz" diye konustu.

IYI Parti Genel Baskani Meral Aksener'in hastaneden taburcu olurken, "Su içerken dikkatli olun" sözlerine karsi Bakan Koca, "Genel olarak söylemek gerekirse, dikkat edelim derim ama bugün için ishal tablosunun altinda ciddi sekilde sulardan kaynaklanan bir tablo oldugunu söylemek su an mümkün degil. Istanbul içinde mümkün degil. Normal, geçen yila göre ayni oranda seyreden, yapilan tetkiklerde de bu anlamda ciddi bir fark görmedik. Ama apartman ve benzeri is yerleri depolarinda bir takim sorunlarin oldugunu biliyoruz. Bununla ilgili de zaten uyarilarimizi yaptik. Salgin mevsimsel ve dönemsel, en azindan sulardan olmadigini söyleyebiliriz" dedi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım