SON DAKİKA

Güncel

Son dakika! LGS kapsaminda 1 Haziran'da yapilan sinavin sonuçlari açiklandi

Son dakika! Milli Egitim Bakanliginca, LGS kapsaminda 1 Haziran'da yapilan merkezi sinavin sonuçlari 'meb.gov.tr' adresinden açiklandi.

24 Haziran 2019 10:50
Son dakika! LGS kapsaminda 1 Haziran'da yapilan sinavin sonuçlari açiklandi

Liseli olmak için 1 milyon ögrencinin katildigi Liselere Geçis Sinavi (LGS) sonuçlari açiklandi. Adaylar sonuçlarina Milli Egitim Bakanligi'nin sitesinden ulasabilecek.

Milli Egitim Bakanliginca, ortaögretime geçis tercih ve yerlestirme kilavuzu ve tercihlere esas kontenjan tablolari da yarin açiklanacak. Sinav sonuçlarina göre yerlestirme yapilacak okullarin tablolarinda, 2018'de o okullara yerlestirmede olusan en düsük ve en yüksek yüzdelik dilimler de ögrencilerin tercihlerine rehberlik etmek amaciyla verilecek.

MERKEZI SINAV DEGERLENDIRME RAPORU DA YAYIMLANDI

MEB, 1 Haziran 2019'da yapilan LGS sinav sonuçlari ile ilk kez "Merkezi Sinav Degerlendirme Raporu"nu da yayimladi. Milli Egitim Bakanliginin Egitim Analiz ve Degerlendirme Raporlari Serisinin yedincisinde "2019 Ortaögretim Kurumlarina Iliskin Merkezi Sinav" ele alindi. Bu raporda, 2019 Ortaögretime Geçis Sinavi'na giren ögrencilerin sinav performanslari incelendi ve detayli analizler yapildi.

SORU IPTALI YOK

Buna göre, 2019 Merkezi Sinavi 1 Haziran 2019'da sözel bölümü saat 09.30, sayisal bölümü saat 11.30'da baslayan iki oturum halinde uygulandi.

Sözel bölümde ögrencilere Türkçe, T.C. Inkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabanci Dil alt testlerinde toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika cevaplama süresi verildi. Sayisal bölümde yer alan Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinde toplam 40 soru soruldu ve ögrencilere 80 dakika süre verildi.

Merkezi sinava 1 milyon 74 bin 13 ögrenci basvurdu, bu ögrencilerden 1 milyon 29 bin 555'i sinava katildi. 2018-2019 egitim ögretim yilinda 8. siniftan mezun olan ögrencilerin yüzde 85,08'i merkezi sinava katildi.

Sinav sonrasinda her iki oturuma ait hiçbir soru iptali olmadi.

MATEMATIK VE FEN BILIMLERINDE DOGRU CEVAP SAYISI ARTTI

2019 yili LGS sinavinda sözel oturumda soru sayisi 20 olan Türkçe alt testinde dogru cevap sayisi ortalamasi 11,75; soru sayisi 10 olan T.C. Inkilap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde dogru cevap sayisi ortalamasi 6,88, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6,83 ve Yabanci Dil alt testinde ise 4,65 olarak gerçeklesti.

Her bir alt testte 20 soru içeren sayisal oturumda ise Fen Bilimlerinde alt testinde dogru cevap sayisi ortalamasi 9,97 ve Matematik alt testinde 5,09 olarak hesaplandi.

Milli Egitim Bakanliginin LGS sonuçlari ile ilk kez açikladigi rapora göre, matematik ve fen bilimlerindeki basari 2018'e göre artti.

SINAVIN ORTALAMA AYIRT EDICILIK DEGERLERI VE GÜVENILIRLIK KATSAYILARI ARTTI

2019 merkezi sinavda yer alan sorularin özellikleri detayli olarak analiz edildi. Alt testlerdeki sorulara iliskin 2019 merkezi sinavda hesaplanan ortalama güçlük, ortalama ayirt edicilik degerleri ve güvenirlik katsayilari ölçme araçlarinda istenen düzeylerin üzerinde degerlere sahip oldugu görüldü.

2018 merkezi sinav istatistikleriyle kiyaslandiginda sorularin ayirt edicilik düzeyleri ve güvenirlik katsayilarinda artis yasandi.

ALT TESTLERDE BOS BIRAKILMA ORANLARI DÜSTÜ

2019 merkezi sinavda, sorularin bos birakilma oranlari her bir alt testte hesaplandi ve hesaplanan 2018 merkezi sinavdaki oranlarla karsilastirildi.

Sonuçlar, Yabanci Dil alt testi disindaki tüm alt testlerde 2019 merkezi sinavda bos birakilma oranlarinin düstügünü gösterdi.

MEB tarafindan 26 Kasim 2018'de sayisal bölüm için cevaplama süresinin 80 dakikaya çikarilmasi kararinin Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinde sorularin bos birakilma oranlarinin azalmasina katkida bulundugu degerlendirildi.

KIZ ÖGRENCILER DAHA BASARILI

Alt testlerdeki dogru cevap sayisi ortalamalarinin cinsiyete göre degisimi incelendi ve kiz ögrencilerin ortalamalarinin matematik disindaki tüm alt testlerde erkek ögrencilerden daha yüksek oldugu belirlendi.

Ögrencilerin sosyoekonomik düzeyleri ile akademik basarilari arasindaki iliskiyi incelemek için ögrencilerin anne ve baba egitim düzeyleri dikkate alindi.

Anne ve baba egitim düzeyleri ilkokuldan lisansüstüne kadar gruplandirilmis ve egitim düzeyi arttikça ögrencilerin dogru cevap sayisi ortalamalarinin da arttigi belirlendi.

OKUL BASARI PUANLARIYLA SINAV PUANLARI UYUMLU

Ögrencilerin 6., 7. ve 8. siniftaki yil sonu basari puanlarinin ortalamasi olan ve ortaokulda akademik performansin göstergesi olarak degerlendirilen okul basari puani (OBP) ile 2019 Merkezi Sinavda toplam cevap sayisi arasindaki iliski korelasyon analiziyle incelendi.

MEB tarafindan ilk kez yayimlanan rapor, yürütücülügünü Milli Egitim Bakan Yardimcisi Mahmut Özer'in yaptigi Egitim Analiz ve Degerlendirme Raporlari serisinin yedincisi olarak Dr. Sadri Sensoy, Dr. H. Eren Suna, Dr. Hande Tanberkan, Emine Eroglu ve Ümare Altun tarafindan hazirlandi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım