Kim Milyoner Olmak İster'de hatalı soru!

29.8.2015  21:07 Kobani İsyanı
Kim Milyoner Olmak İster'de hatalı soru!


Hatalı soru karşısında elenen yarışmacı için bir yarışma hakkı daha verilmesi savunuluyor.


Cuma günü yayınlanan Yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'de "Amatör nedir" sorusu hatalı soru tartışmalara neden oldu.
 
Selçum Yöntemin sunduğu yarışmada Ege Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü mezunu Haşim Sayar'a yöneltilen 30.000 TL değerindeki soru şöyleydi:
 
Latincede “amator”, Fransızcada “ameteur” olan ve dilimize “amatör” olarak geçen kelimenin anlamı nedir? Sorusunun şıkları a) Aşık b) Hevesli c) Acemi d) Korkusuz şeklinde sıralandı.
 
Haşim Sayar kararsız kalıp bu soruda çift cevap hakkını kullanıp ilk cevabında Sayar ''acemi'' cevabını verdi. Cevabın yanlış çıkması üzerine ''hevesli'' şıkkını seçen Haşim Sayar yarışmadan elendi.
 
Sorunun cevabı "A" şıkkı yani ''aşık'' olarak açıklandı. Doğru cevabın' 'aşık'' çıkması sosyal medyada tartışma başlattı.
 
Türk Dil Kurumu'na göre cevap "aşık" değil
 
Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne göre amatör sıfat ve Fransızca bir kelime. Sözlükte kelimenin karşılığı şöyle açıklanıyor. Amateur 1. sıfat Bir işi para kazanmak için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı (kimse), özengen, profesyonel karşıtı "Bu topluluklar arasında amatör ve profesyonel çizgisini de tam olarak çizebilmek kolay değildir." - M. And 2. Bir işi meslek veya alan uzmanı olmadan yapan "Bu, çok ucuz bir amatör ressam tüzüğüdür." - H. Taner 3. Acemi 4. Beceriksiz."

Haşim Sayar'a tekrar bir hak tanınması gerektiği savunuluyor.

YORUMLAR

Bağlantılar:

Çok Okunan Haberler

Yandex.Metrica 1593