Küle dönen Muğla’daki Zeytinköy Mahallesi’nde yaralar sarılmaya başlandı

25.9.2017  09:32 Güncel
Küle dönen Muğla’daki Zeytinköy Mahallesi’nde yaralar sarılmaya başlandı


Menteşe Belediye Başkanı Başkanı Bahattin Gümüş, en büyük tesellinin can kaybının olmaması olduğunu söyledi.

'Yazın çıkan ve nedeni belirlenemeyen' orman yangınları Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor. Son 10 yılda tam 24 bin orman yangını çıktı. Orman Genel Müdürlüğü verilerine bakıldığında, yangınların önemli bir kısmının ülkemizin sahil şeridinde meydana geldiğini görüyoruz. Türkiye'de en fazla orman yangını sırasıyla Muğla, Antalya, İstanbul ve İzmir'de meydana geldi. 

Dün Muğla'nın Akbük Mahallesi'nde ormanlık alanda başlayan ve yerleşim bölgesine sıçrayan orman yangını, akşam saatlerinde kısmen kontrol altına alınmıştı. Ancak rüzgarın aniden yön değiştirip şiddetlenmesi ile yeniden kabusa dönüştü ve Zeytinköy Mahallesi'nin tamamını sardı. Kultak, Dağpınar, Zeytin ve Kozağgaç dağlarındaki asırlık çam ağaçları ile onlarca dönüm zeytin ağacı dâhil 250 hektarın üzerinde ormanlık alan kül oldu. Yaklaşık 1.500 civarında arı kovanı zarar gördü. 60'ı aşkın ev tamamen yandı...
Menteşe Belediye Başkanı Başkanı Bahattin Gümüş, en büyük tesellinin can kaybının olmaması olduğunu söyledi.

  • Kısmen kontrol altına alınan alevler bölgede 'Deli Mehmet' denilen rüzgarın etkisiyle dün akşam saatlerinde yeniden şiddetlendi.
  • Öğle saatlerinde ise yangının kısmen kontrol altına alındığı açıklaması geldi.
  • Yangının etkili olduğu 800 hektarlık alanın 350 hektarlık bölümü ormanlık alandan, 250 hektarı tarım arazisinden, geri kalan bölümler de makilik ve dağlık araziden oluşuyor.
  • NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Sıkı bir takip var, yangının nedenini belirlemeye çalışıyoruz" dedi.

Bağlantılar: Genel Türkiye TV

Çok Okunan Haberler

Yandex.Metrica 10298