Soyu tükenmekte olan hayvanlar.

25.9.2017  09:32 Dünya
Soyu tükenmekte olan hayvanlar.


Dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmayan tek canlı insanlar. Öte yandan, neredeyse her gün yeni bir canlı türüne keşfediliyor. Maalesef, keşfedildikleri andan itibaren, nesilleri tükenme tehlikesiyle burun buruna geliyor.

Soyu tükenmekte olan hayvanlar

Yoda Yarasası

Dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmayan tek canlı insanlar. Öte yandan, neredeyse her gün yeni bir canlı türüne keşfediliyor. Maalesef, keşfedildikleri andan itibaren, nesilleri tükenme tehlikesiyle burun buruna geliyor. İngiliz The Telegraph, henüz birkaç yıl önce keşfedilmiş olmasına rağmen yok olma tehlikesi yaşayan birbirinden ilginç 21 canlıyı tanıttı. Papua Yeni Gine’de yaşayan ancak halen bazı türleri üzerindeki gizem perdesi aralanmamış olan meyve yarasaları, Uluslararası Çevre Koruma Programı tarafından 2009 yılında gözlemlendi. Yoda Yarasası olarak adlandırılan bu yarasalar Papua Yeni Gine’nin yüksek bölgelerindeki ormanlarda yaşıyor.


1 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Şeytan yapraklı kuyruğu olan kertenkele

Uroplatus phantasticus olarak bilinen bu canlılar, 1998 yılında Madagaskar’da keşfedildi. Kırmızı, yaprak benzeri kuyruğa sahip kertenkele, ait olduğu türün 12 üyesinin en küçüğü.

2 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Pinokyo kurbağası

Litoria sp. nov. adıyla bilinen komik burunlu kurbağa, 2008 yılında Endonezya’nın Papua eyaletinde keşfedildi. Pinokyo kurbağasının erkeği, dişisini çağırdığı zaman burnundaki çıkıntı uzuyor. Ancak hareketsiz olduğu zamanlarda kıvrık bir şekilde duruyor.

3 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Tavus kuşu çekirgesi

Bilimsel adı Pterochroza ocellata olan çekirge, Güney Amerika ülkesi Guyana’nın Acari Dağları’nda 2006 yılında keşfedildi. Tavus kuşu çekirgesi, tehlike anında, kendisini ölü bir yaprak gibi kamufle edebiliyor…


4 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Tavus kuşu çekirgesi

Eğer tehlike altında kalırsa bir anda gözleri parlıyor ve heyecanla zıplamaya başlıyor. Bu şekilde, saldırıya geçen büyük bir kuş kafasını andırıyor. Bu türün erkekleri, insan kulağının duyamadığı çok güçlü ultrasonik dalgalar yayabiliyor.

5 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Goliath kuş yiyen örümcek

Theraphosa blondi adıyla sınıflandırılan dev örümcek, 170 gr ağırlığa ulaşabiliyor. Bacak uzunluğu ise 30 santimi bulabiliyor. 2006 yılında Guyana’da gözlemlenen dev örümcek, toprağın içindeki tümseklerde ve alçak arazideki yağmur ormanlarında yaşıyor. Kendisini başlıca diken gibi batan ve tüm vücutlarını örten tüyleriyle koruyan kuş yiyen örümcekler, zehirli azı dişlerine de sahip. Ama insanları ısırınca öldüremiyorlar.

6 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
İmparator akrep (Pandinus imperator)

25 santime ulaşan uzunluğuyla, dünyanın en uzun akrepleri arasında yer alan imparator akrep, başlıca Gana’da yaşıyor. Çok büyük olmalarına rağmen, karınca ve diğer küçük omurgasızlarla besleniyor. Korkutucu görünüme sahip olsa da, zehri insanları öldürmeye yetmiyor. Diğer yandan, dev akrebin zehri kalp hastalıklarına ilaç üretmek için araştırılıyor. Dahası, sadece morötesi ışıkta belli olan mavi kabuğu, katarakt hastalığının tedavisinde atılım sağlamak için inceleniyor.

7 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Atewa dinozor örümceği (Ricinoides atewa)

2006 yılında Gana’nın Atawe Ormanı’nda bulunan örümcek, aynı zamanda yengece benzerliğiyle dikkat çekiyor. Erkekler, üreme organlarını bacaklarında taşıyor. Tam 300 milyon yıldır evrim geçirmediği düşünülen bu örümceklerin bugün 57 farklı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

8 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
ET semenderi (Bolitoglossa sp. nov)

Ekvador’da 2009 yılında keşfedilen bu canlı, ağlarla çevrili ayak yapısıyla ormanların yüksek bölgelerine tırmanabiliyor. Akciğeri olmayan uzaylı semender, derileriyle solunum yapıyor.

9 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
Balık kancalı karıncası(Polyrhachis bihamata)

Kamboçya’da 2007’de gözlemlenen 1.5 cm boyundaki karıncalar, küçük boyutlarına rağmen oldukça tehlikeli. Kıvrılmış, kanca şeklindeki dikenleri, kuşları etini tarıp geçebiliyor. Ormanlarda ve ölü ağaçların gövdesinde yaşanan balık kancalı karıncalar, saldırı anında ordu düzenine geçiyor.

10 /21  Soyu tükenmekte olan hayvanlar
.

YORUMLAR

Bağlantılar: Dünya

Çok Okunan Haberler

Yandex.Metrica 10258