SON DAKİKA

Teknoloji

Audi içten yanmalı motorlar için son tarihi açıkladı!

Audi, Avrupalı üreticilerin içten yanmalı motorlara 2040 yılı itibariyle veda etmesi gerektiğini açıkladı.

24 Nisan 2022 16:37
Audi içten yanmalı motorlar için son tarihi açıkladı!

Otomobil firmaları elektrikli modellere geçiş yaparken bir yandan da içten yanmalı motorlara veda etmeye hazırlanıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Ruslara uygulanacak olan olası bir ambargo da şirketler ve hükümetler üzerinde yenilenebilir enerjiye yatırımları genişletmeleri için baskıyı artırmış durumda.

Bu konuda şirketler farklı fikirler ortaya koyuyor. BMW içten yanmalı motorlardan bu kadar hızlı vazgeçilmemesini savunurken bazı şirketler ise bu konuda çok daha hızlı adımlar atıyor. Bu konu hakkında bir açıklama da Audi CEO‘sundan geldi. BMW CEO'su Oliver Zipse bazı markaların elektrikli otomobil konusunda acele ederek hata yaptığı inancında.

Audi, 2040 yılında fosil yakıtlara veda edilmesi gerektiğini açıkladı

Elektrikli otomobillere geçiş süreci başlarken Audi, 2033’ten itibaren içten yanmalı motorlu araç satışını durduracak. Ana şirket Volkswagen de 2035’ten itibaren Avrupa’da fosil yakıt tüketen araçlara veda edecek. Alman marka daha sonra ise Çin ve ABD‘de bu kararını uygulamaya koyacak. Son dönemde artan elektrikli otomobil ve Rusya ambargosu tartışmalarının ardından Audi CEO’su konu hakkında açıklamalarda bulundu:

Avrupalılar olarak cesur olalım ve 2040’tan itibaren fosil yakıtlardan tamamen vazgeçmeyi kendimize görev edinelim. Bireysel mobilite için tüm enerjimizi bataryalı elektrikli araçlara harcamalıyız.

Ingolstadt merkezli lüks markanın içten yanmalı motorların gelişimini sonlandırdığı düşünüldüğünde, CEO’nun yaptığı açıklama bir sürpriz değil. Avrupalı markaların dışında Hyundai ve KIA da ilerleyen dönemde içten yanmalı motorlara veda etmeye hazırlanıyor.

Audi Skysphere uzayabilen otomobil

İlerleyen yıllarda yürürlüğe girmesi Euro 7 normlarının da otomobil üreticilerini elektrikli modellere itmesi bekleniyor. Otomobil üreticileri, daha katı emisyon düzenlemeleri ile araçların daha pahalı hale geleceğini belirtiyor. Sektör uzmanları, Euro 7‘nin fiyat farkını daraltarak elektrikli otomobillere geçişi hızlandıracağına inanıyor.

Almanya hükümeti de 2030 yılına kadar fosil yakıtlardan aşamalı olarak çıkmayı hedefliyor. 2035 yılına gelindiğinde ise kadar tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji ile karşılamayı planlayan ülke, otomobil markalarının da bu yönde bir adım atmasını isteyecektir.
 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım