SON DAKİKA

Bakireler Tapınağı Son Durumu Çok Tartışıldı

Bir zamanlar yüzerek gidiliyordu! Bakireler Tapınağı şimdi içler acısı halde.

12 Mart 2022 16:49
1 İstanbul Maltepe'de bulunan ve yapımı 1953 yılına dayanan Bakireler Tapınağı ya da diğer adıyla Bakireler Anıtı, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıkta denizin açıklarındaydı. Tapınak, denizin doldurulması ile günümüzde İspark'a bağlı otopark alanı içerisinde kalıyor.

İstanbul Maltepe'de bulunan ve yapımı 1953 yılına dayanan Bakireler Tapınağı ya da diğer adıyla Bakireler Anıtı, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıkta denizin açıklarındaydı. Tapınak, denizin doldurulması ile günümüzde İspark'a bağlı otopark alanı içerisinde kalıyor.

2 Maltepe Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan, yapımı 1953 yılına dayanan Bakireler Tapınağı, eski Yunan mitolojisinde evlenmek isteyen genç kızların yüzerek ziyaret ettikleri bir yapıydı.

Maltepe Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan, yapımı 1953 yılına dayanan Bakireler Tapınağı, eski Yunan mitolojisinde evlenmek isteyen genç kızların yüzerek ziyaret ettikleri bir yapıydı.

3 Halk arasında Bakireler Tapınağı veya Bakireler Anıtı olarak bilinen yapı, 3 metre çapında, 6 direk üzerine oturtulmuş bir kubbeden oluşuyor.

Halk arasında Bakireler Tapınağı veya Bakireler Anıtı olarak bilinen yapı, 3 metre çapında, 6 direk üzerine oturtulmuş bir kubbeden oluşuyor.

4 Bakireler Tapınağı, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıktayken denizin doldurulması ile günümüzde İspark'a bağlı otopark alanında kaldı. Otopark alanında kalan tapınak görenleri şaşkına çeviriyor.

Bakireler Tapınağı, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıktayken denizin doldurulması ile günümüzde İspark'a bağlı otopark alanında kaldı. Otopark alanında kalan tapınak görenleri şaşkına çeviriyor.

5 Yapının bakımsızlığa terk edilmesi vatandaşlar tarafından tepki alırken, yapının çevresinde tapınak ile ilgili herhangi bir bilgi içeren tabela veya güvenlik önlemi olmaması da dikkat çekti.

Yapının bakımsızlığa terk edilmesi vatandaşlar tarafından tepki alırken, yapının çevresinde tapınak ile ilgili herhangi bir bilgi içeren tabela veya güvenlik önlemi olmaması da dikkat çekti.

6 Konu hakkında konuşan vatandaşlardan Emine Sümer,

Konu hakkında konuşan vatandaşlardan Emine Sümer, "Ben çok eski Maltepeliyim, çocukluğum burada geçti. Burası daha önce denizken biz istasyonun oradan denize giriyorduk. Bu Bakireler Tapınağı'na biz yüzerek gelebiliyorduk. O kadar bir dolgu yapıldı."

7

"Yapı çok eski, tarihi yapılarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Biz burayı biliyoruz ama benim çocuğum bunun ne olduğunu bilmiyor. Otoparklarda olduğu için yapı gözükmüyor.

8 Şaşkınız etrafı daha açık olsa arabalar olmasa bu yapıyı belirginleştirici bir şekilde etrafı düzenlense daha güzel olur.

Şaşkınız etrafı daha açık olsa arabalar olmasa bu yapıyı belirginleştirici bir şekilde etrafı düzenlense daha güzel olur." dedi.

9

10

11

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım