SON DAKİKA

Dünya

İngilizler ''Ülke Krizde'' dedi

İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor

25 Mayıs 2019 19:15
İngilizler ''Ülke Krizde'' dedi

Sky Data anketine göre, halkın yüzde 65'i İngiltere'nin şu anda krizde olduğu  görüşünde. İngilizlerin yüzde 54'ü yeni başbakanın belirlenmesinin hemen  ardından erken seçime gidilmesini istiyor. Ankete katılanların yüzde 73'ü ise  İngiliz halkının son birkaç yılda daha fazla bölündüğünü düşünüyor.

Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık (Brexit) çıkmazındaki  İngiltere'de, halkın çoğunluğunun ülkenin kriz durumunda olduğunu düşündüğü ve  erken genel seçime gidilmesini istediği belirtildi.

Sky News kanalı ile bağlantılı Sky Data, Başbakan Theresa May'in  istifa kararı almasının ardından yaptığı anketin sonucunu yayımladı.

999 kişinin görüşüne başvurulan ankete göre, Başbakan May'in yerine  gelecek ismin belirlenmesinin hemen ardından erken seçime gidilmesini  isteyenlerin oranı yüzde 54 olurken, yüzde 36 buna karşı çıktı, yüzde 11 ise  görüş bildirmedi.

Katılımcıların yüzde 65'i İngiltere'nin şu anda krizde olduğunu  belirtirken, yüzde 27'si de bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yüzde 8'lik bir  kesim ise kesin bir kanaat dile getirmedi.

Ankete katılanların yüzde 73'ü İngiliz halkının son birkaç yılda daha  fazla bölündüğünü, yüzde 10'u daha birleştiğini, yüzde 6'sı da hiçbir değişiklik  olmadığını söylerken, geriye kalan kesim bu değerlendirmeden emin olmadığını  belirtti.

Brexit anlaşmasını 3 kez denemesine rağmen parlamentodan geçiremeyen  Theresa May, yeni girişim öncesi partisinden gelen baskıya daha fazla  dayanamayarak 7 Haziran'da Muhafazakar Parti liderliğinden istifa edeceğini  açıklamıştı.

İngiltere 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i, parlamentodan  anlaşmaya onay çıkmadığı için önce 12 Nisan'a, daha sonra da 31 Ekim'e ertelemek  zorunda kalmıştı.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım