SON DAKİKA

Sağlık

Kanserle mücadelede bir ilk! Akıllı hücreler geliyor

Lösemi, lenfoma ve myeloma hastalığının tedavisinde çok büyük bir aşama kaydedildi. ABD'de üç yılı aşkın süredir uygulanan ve çok yüksek maliyeti olan bu tedavi seçeneği kanser hastalarına umut olacak. Detaylar haberimizde...

22 Nisan 2019 16:36
Kanserle mücadelede bir ilk! Akıllı hücreler geliyor

Bu buluş hayalleri değiştirecek
Kök hücre ve hücresel tedavi alanında son 20 yıldır yoğunlaştırdığı çalışmalarını genetiği değiştirilmiş hücre üreterek dikkatleri üzerine çeken bilim insanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı; kanserden ortopediye birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynayan hücresel tedavilerin ülkemizde ilk çalışmasını yapanlardan biri. Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı tüm dünyada büyük ses getirecek yeni çalışmasının müjdesini İstanbul'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Katılımlı Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi'nde verdi. Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın yaptığı kongre, çok sayıda uzman bilim insanını bir araya getirdi. Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği ile Uluslararası Hücresel Uygulamalar Topluluğu'nun ortak düzenlediği kongrede, temel kök hücre kavramından laboratuvar uygulamalarına, deneysel çalışmalardan klinik uygulamalara dek birçok konu geniş bir yelpazede tartışıldı. Kök hücre konusunda çalışma ve araştırma yapan genç araştırmacılar, uzmanlar ile hem tartışma hem de çalışmalarını sunma imkanı buldu.
Kongrenin başkanlığını yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı kanserle hastanın kendi hücrelerini savaştırma yöntemlerinden biri olan genetiği değiştirilmiş hücre üretmeyi başardıklarını, böylece Türkiye'nin bölgede tek uygulayıcı olacağını söyledi. Aynı zamanda nefes alan bu hücrelerin vücuda bir kez verildikten sonra yıllar boyu kişiyle birlikte yaşayabileceğini ve onu kansere karşı korumaya devam edebileceğini belirten Prof. Dr. Ercüment Ovalı "Car-T hücrelerini yani genetiği değiştirilmiş hücreyi üretmeyi başardık. Lösemi, lenfoma ve myeloma hastalığının tedavisinde çok büyük bir aşama kaydedilecek. ABD'de üç yılı aşkın süredir uygulanan ve çok yüksek maliyeti olan bu tedavi seçeneğine hastalar artık çok daha uygun bedellerle ulaşabilecekler" dedi.

 

Canlı kopyalama artık çok daha kolay
Yerli ve yabancı 500'ü aşkın katılımcının izlediği kongrede konuşan bilim insanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Ganime Aydeniz de; canlı kopyalama yöntemini kolay hale getiren bir metot geliştirdiklerini belirtti. Uluslararası bilim insanlarının katıldığı kongrede canlı türlerini kopyalamayı kolaylaştıran metotlarını tüm dünyaya duyuran Dr. Elif Ganime Aydeniz, ilk olarak 1997 yılında Dolly isimli koyunun klonlandığını ama uzun süre yaşamadığını belirterek "Bir canlının, kopyasını birebir yapabilmek için bazı kriterler var; bunlardan biri de mitokondriyal DNA dediğimiz DNA. Biz kopyalamada tüm sorunları aşabilen ve eski yönteme göre çok daha kolay olan bir teknik ile ekip olarak bunu gerçekleştirdik. Patent başvurusu yapılmış olan bu metotta eski yöntemlerin aksine kopyalanmak istenen hücrenin çekirdeği değil bütünü kullanılmış ve daha da önemlisi kopyalamada standart dişi yumurtası yerine çekirdekleri çıkartılmış döllenmiş yumurta kullanılarak tam ve efektif bir kopyalama başarılmıştır. 1,5 yıldır sıçanlarda yaptığımız bu çalışmanın diğer canlı türlerinde gösterilmesi ve tekrar tekrar doğrulanması halinde indüklenmiş pluripotent hücre ve aynı zamanda canlı kopyalama her İVF laboratuvarının gerçekleştirebileceği etkin, kolay bir yöntem olarak yaygın kullanım alanı bulabilecektir" dedi.

 

Organ nakli bekleyenlere umut olacak
 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım