SON DAKİKA

Plastikten Kaleye Turistler Akın Ediyor

Bu garip yapı, Panama'daki Bocas del Toro eyaletinin ana adası olan Isla Colon'daki tropik bitki örtüsü arasında yükselen bir ortaçağ kalesi gibi görünüyor. İnşaasında yaklaşık 40 bin pet şişe kullanıldı. Amacı plastik atık sorununa dikkat çekmek.

28 Nisan 2019 09:15
1 Binanın cephesinde ve içinde okyanusların nasıl kirlendiğinin resimleri yer alıyor. Future Ocean araştırma grubuna göre, dünyada her yıl üretilen 300 milyon tonun üzerindeki plastikten sadece küçük bir kısmı geri dönüştürülüyor. Çoğu denizlere karışıyor. Bu miktar 2010’da 4,8 ile 12,7 milyon ton arasındaydı.

Binanın cephesinde ve içinde okyanusların nasıl kirlendiğinin resimleri yer alıyor. Future Ocean araştırma grubuna göre, dünyada her yıl üretilen 300 milyon tonun üzerindeki plastikten sadece küçük bir kısmı geri dönüştürülüyor. Çoğu denizlere karışıyor. Bu miktar 2010’da 4,8 ile 12,7 milyon ton arasındaydı.

2 Kanadalı Robert Bezeau aslında 9 yıl önce Bocas del Toro’ya geldiğinde emekliliğin tadını çıkarmak istiyordu. Atık üretimini analiz eden ada yetkililerinin yaptığı bir soruşturmaya katıldığında plastik atıklara karşı bir kampanya yürüttü. Ve onun için her şey değişti.

Kanadalı Robert Bezeau aslında 9 yıl önce Bocas del Toro’ya geldiğinde emekliliğin tadını çıkarmak istiyordu. Atık üretimini analiz eden ada yetkililerinin yaptığı bir soruşturmaya katıldığında plastik atıklara karşı bir kampanya yürüttü. Ve onun için her şey değişti.

3 Her yıl takım adalara çoğunlukla ABD ve Kanada'dan yüzbinlerce tatilci geliyor. Adalar bohem barları ve restoranlarının yanında mangrov ormanları, sıcak hava, temiz su ve harika kumsallar barındırıyor. Fakat bu, fazla miktarda atığı da beraberinde getiriyor. Ve bir çoğu da yetersiz kapasite nedeniyle denizlere gidiyor.

Her yıl takım adalara çoğunlukla ABD ve Kanada'dan yüzbinlerce tatilci geliyor. Adalar bohem barları ve restoranlarının yanında mangrov ormanları, sıcak hava, temiz su ve harika kumsallar barındırıyor. Fakat bu, fazla miktarda atığı da beraberinde getiriyor. Ve bir çoğu da yetersiz kapasite nedeniyle denizlere gidiyor.

4 4
Turistler Akın Ediyor! Neyden Yapıldığını Duyan Şoke Oluyor
62 kilometrekarelik küçük ada üzerinde her yıl 1,5 milyon plastik şişe birikiyor. Robert Bezeau bunları toplayıp bina projeleri için kullanıyor. Sadece içecek için üretilen tipik pet şişeleri kullanıyor. Diğer türlerde çok fazla yağ var ve yanıcı.

4 Turistler Akın Ediyor! Neyden Yapıldığını Duyan Şoke Oluyor 62 kilometrekarelik küçük ada üzerinde her yıl 1,5 milyon plastik şişe birikiyor. Robert Bezeau bunları toplayıp bina projeleri için kullanıyor. Sadece içecek için üretilen tipik pet şişeleri kullanıyor. Diğer türlerde çok fazla yağ var ve yanıcı.

5 Plastik şişeler duvar oluşturmak için demirden yapılmış kafeslerin içine istifleniyor. Her parça için 300 adet yarım litrelik ya da 120 adet 1,5 litrelik pet şişe yeterli geliyor. Yalnızca Ortaçağ tarzı üçgen şeklindeki pencereler gibi belirli bölümler bu kalıba uymuyor. Ardından duvarlar ince bir çimentoyla kaplanıyor.

Plastik şişeler duvar oluşturmak için demirden yapılmış kafeslerin içine istifleniyor. Her parça için 300 adet yarım litrelik ya da 120 adet 1,5 litrelik pet şişe yeterli geliyor. Yalnızca Ortaçağ tarzı üçgen şeklindeki pencereler gibi belirli bölümler bu kalıba uymuyor. Ardından duvarlar ince bir çimentoyla kaplanıyor.

6 Turistler Akın Ediyor! Neyden Yapıldığını Duyan Şoke Oluyor
Bu tür bir yapı özellikle 14 bin şişe gerektiren basit bungalovlar için uygun. Bezeau, gelişmekte olan ülkelerde insanlara ucuz bir yapı malzemesi olarak plastik şişe kullanımını öğretebileceği bir eğitim merkezi inşa etmek istiyor. Bir avantajı da şişenin içindeki havanın sıcağı yalıtması.

Turistler Akın Ediyor! Neyden Yapıldığını Duyan Şoke Oluyor Bu tür bir yapı özellikle 14 bin şişe gerektiren basit bungalovlar için uygun. Bezeau, gelişmekte olan ülkelerde insanlara ucuz bir yapı malzemesi olarak plastik şişe kullanımını öğretebileceği bir eğitim merkezi inşa etmek istiyor. Bir avantajı da şişenin içindeki havanın sıcağı yalıtması.

7 İnşaat sırasında bu kadar güzel görünmeyen şeyler, aslında çoğumuzun yaşamayı seveceği güzel bir eve dönüşüyor.

İnşaat sırasında bu kadar güzel görünmeyen şeyler, aslında çoğumuzun yaşamayı seveceği güzel bir eve dönüşüyor.

8 10 metre karelik bir ev için 14 bin plastik şişe kullanıyorlar. Köydeki evler enerji tasarrufu da yapıyor. Bir plastik şişenin evinin dış ve iç duvarları arasındaki sıcaklık farkı 2 derece. Böylece ısıtma ya da soğutmaya da ihtiyaç yok.

10 metre karelik bir ev için 14 bin plastik şişe kullanıyorlar. Köydeki evler enerji tasarrufu da yapıyor. Bir plastik şişenin evinin dış ve iç duvarları arasındaki sıcaklık farkı 2 derece. Böylece ısıtma ya da soğutmaya da ihtiyaç yok.

9 Bu ada, yılda ortalama 5 gün kalan ve 100 binden fazla ziyaretçi alıyordu. Artık 500 bin ziyareti var. Her ziyaretçi günde sadece iki içki tüketirse, küçük bir adada geride bıraktığı yılda 1 milyon plastik şişesi doluyor. Bunu da doğaya yeniden kazandırmak yine emek istiyor.

Bu ada, yılda ortalama 5 gün kalan ve 100 binden fazla ziyaretçi alıyordu. Artık 500 bin ziyareti var. Her ziyaretçi günde sadece iki içki tüketirse, küçük bir adada geride bıraktığı yılda 1 milyon plastik şişesi doluyor. Bunu da doğaya yeniden kazandırmak yine emek istiyor.

10

11

12

13

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım