SON DAKİKA

Trump'a şok İngiltere’de Daveti geri çevirdiler...

İngiltere’de İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ile Avam Kamarası Başkanı John Bercow, ABD Başkanı Donald Trump onuruna verilecek yemeğe katılmayacaklarını açıkladı.

26 Nisan 2019 21:17
Trump'a şok İngiltere’de Daveti geri çevirdiler...

Haziran ayında ülkeyi ziyaret edecek Trump'ın onuruna verilecek yemek  için kendisine yapılan daveti geri çeviren Corbyn, Twitter hesabından paylaştığı  mesajında, "Theresa May uluslararası anlaşmaları yırtan, iklim değişikliğini  inkara destek veren, ırkçı ve kadın düşmanı dil kullanan bir başkanı  onurlandırmak için devlet ziyaretine kırmızı halı sermemeli." ifadelerini  kullandı.

ABD ile önemli bir ilişkiyi sürdürmenin, bir "devlet ziyaretinin  görkemini ve törenselliğini gerektirmediğini" belirten Corbyn, "Başbakanın bir  kez daha bu ABD yönetiminin önünde eğilmeyi seçmiş olması üzücüdür."  değerlendirmesini yaptı.


Corbyn, bununla birlikte, Trump ile baş başa bir görüşme yapmaya ve  önemli bütün konuları tartışmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nın Başkanı John  Bercow’un da Trump onuruna verilecek yemeğe katılmayacağı açıklandı.

Bercow’un ofisinden yapılan açıklamada, "Başkan, yemeğe davet edildi  ancak gitmeyecek." ifadesine yer verildi.

Haziran'da 3 günlük ziyaret

Buckingham Sarayı’ndan geçen hafta yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın  3-5 Haziran tarihlerinde İngiltere’ye Kraliçe 2. Elizabeth'in davetlisi olarak  devlet ziyareti gerçekleştireceği bildirilmişti.

Trump’ın geçen temmuz ayında İngiltere'ye ve İskoçya’ya  gerçekleştirdiği 4 günlük ziyaret geniş çaplı protestolara yol açmıştı.

ABD Başkanı Trump'ın ziyareti için 4 binden fazla polis  görevlendirilirken, ziyaretin kapsayacağı kentlere yakın bölgelerde de izinler  askıya alınmıştı. İngiliz polisi ziyaret sırasında silahlı birimlerini, terörle  mücadele ekiplerini ve köpekli polisleri de seferber etmişti.

Krize dönüşen ziyaret

İngiltere Başbakanı Theresa May, önceki yıl ocak ayında  gerçekleştirdiği ABD ziyareti sırasında Trump'a, Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi  davetini iletmiş ve davet kabul edilmişti.

Ziyaretin iptali için 2 milyona yakın imzayla parlamentoya dilekçe  sunulurken, muhtemel bir ziyaret sırasında Bercow da milletvekillerine hitap  etmesi için Trump'ı davet etmeyeceğini açıklamıştı.

İngiliz hükümeti bunun üzerine devlet ziyareti davetini ertelemiş,  Trump bunun yerine İngiltere'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.
 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım