SON DAKİKA

Ekonomi

Zamlardan sonra marketlere kota uygulaması geldi

Doların yükselmesiyle etiketlere zam gelmeye devam ediyor!

23 Kasım 2021 20:33
Zamlardan sonra marketlere kota uygulaması geldi

Türkiye'de yaşanan ekonomik dalgalanmalar  vatandaşı zorlamaya başladı.  Dolardaki hızlı yükseliş enerjiden akaryakıta, gıdadan giyime kadar birçok ürüne zam olarak yansıyor. Kurun 12.50'yi aşarak tarihi rekor kırması, fiyatların daha da yükseleceği korkusunu yaşatıyor. Ham madde sıkıntısı nedeniyle fiyatlar neredeyse yarı yarıya zamlanan ayçiçek yağı daha önce 60 TL gibi rakamlara satılırken 5 litrelik yağın fiyatı 100 lirayı aştı.

Türkşeker çuval fiyatına yüzde 25 zam yaparak benzer durum şekerde de yaşandı ve  KDV hariç kilogram fiyatı 3,93 lira olan kristal şekerin fiyatı 4,91 liraya yükseldi. Kristal şekerin KDV dahil fiyatı ise 5,30 lira oldu. Son artışla birlikte, 212 lira olan kristal şekerin 50 kilogramlık çuval fiyatı 265 lirayı geçti.

Ayçiçek yağı ve şekerden sonra aynı kaderi kahve de yaşadı. Küresel anlamda yaşanan tedarik sıkıntısı Türkiye'de kahve fiyatlarını fırlattı. Ürün olmayınca fiyatlar bir hayli yükseldi. Ağustos ayında 50 liraya satılan kahvenin kilosu artık 90 ila 100 lira arası satılmaya başladı.

 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım